İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Zenginliğe Giden Yol, Değer Yatırımı Nedir?

Warren Edward Buffett’ın yatırım stratejisi olan değer yatırımı nedir? Zenginliğe giden Buffet yolu olarak da adlandırdığımız değer yatırımı hakkında bilmeniz gereken her şey bu yazımızda.

Değer yatırımı hisse senedi fiyatları yerine şirketlere odaklanan yatırım stratejisidir. Değer yatırımının önde gelen uygulayıcısı Warren Edward Buffettın dediğine göre;

Dünyada bir hisse senedi almanın en aptalca nedeni o hissenin fiyatının yükseliyor olmasıdır.

Warren Edward Buffet

Değer yatırımı nedir?

Hisse senedi fiyat hareketleri önemli bir kaç kural dışında büyük ölçüde konuyla ilgisizdir; Zaman içinde, hisse senedi fiyatı şirketin gerçek değerini yansıtma eğilimindedir.

Değer yatırımcıları kelepir hisse peşindedirler ve satış hacmi, kazançlar ve nakit akışı gibi veriler kullanarak şirketleri analiz etme açısından büyüme yatırımcılarına göre daha eğilimlidirler. Buradaki en temel nokta değer şirketlerine aslında gerçek değerinden az değer verilmesi ve bunun sonucunda hisse fiyatlarının gerçek değerlerini temsil etmedikleridir.

Değer yatırımcıları belirli bir hisseye bağlanmadan önce kapsamlı bir araştırma nedeniyle çoğu zaman hisse fiyatlarındaki dalgalanmalardan sağlam şekilde çıkarlar.

Harika bir şirketi uygun fiyattan almak uygun bir şirketi harika bir fiyattan almaktan çok daha iyidir.

Warren Edward Buffet

Değer yatırımcıları genellikle bilgisayar ekranlarına yapışarak gün içinde piyasa inip çıkarken her hareketi takip etmek zorunda kalmazlar. Bunun yerine şirket analizi yaparak, esas değerini belirlemeye yoğunlaşırlar.

Şirketin Esas Değerini Tespit Konusunda Anlaşmazlıklar Nelerdir?

Şirketlerin veya hissenin esas değerini belirlemenin üzerinde ortak bir fikir olmadığını söylemek gerekir.. Örnek vermek gerekirse “Değer” kelimesinin neyi içerdiği ile esas değer farklılaşır. Cari varlık ve borçları içeren esas değer ile gelecekteki öngörülen büyümeyi içeren esas değer arasında fark vardır.

Bu anlaşmazlıklar nedeniyle bir şirketin değerini hesaplamak için çeşitli formüller vardır. Zaten tek bir formül olsa bütün değer yatırımcıları aynı şirkete yatırım yapmazlar mıydı?

Birçok değer yatırımcısı yakından incelediği oran fiyat kazanç oranı olduğunu söyleyebiliriz. Bu genellikle bir yılın üzerinden hesaplanan ve hisse fiyatı ile hisse başına kazanç arasındaki orandır. Örneğin bir x şirketi hisse fiyatı 50 TL’den işlem görsün ve geçen yılki hisse başına kazancı 1,5 TL ise şirketin Fiyat Kazanç Oranı 50 TL’nin 1,5 TL ye bölünmesiyle 33,33 TL olarak elde edilir.

Değer Yatırımında Temel Analizin Önemi

Değer yatırımcıları temel analiz üzerinde çok zaman harcarlar. Teknik analiz kısmı ile değer yatırımcıları ilgilenmezler.

Temel analizde kısaca bir şirket ile ilgili olarak;

 • Şirketin hasılatının artıp artmadığı,
 • Şirketin hasılatının nereden geldiği,
 • Şirketin borçlarının artıp artmadığı,
 • Şirketin rakip şirketlerinin kimler olduğu ve neler yaptığı,

gibi şeylerle ilgilenirler.

Temel analiz yapan yatırımcılar bu soruları hem somut rakamlar hem de hesaplaması zor, maddi olmayan şeyler açısından incelerler. Değer yatırımcıları için soruların hepsi şirketi değerlendirme meselesinde toplanarak, bu değerin hisse fiyatlarıyla bağdaşıp bağdaşmadığını belirlemeyi amaç edinirler.

Yukarda da belirttiğimiz gibi temel analiz yapan yatırımcılar fiyat kazanç oranına çok önem atfederler. Diğer önem verdikleri oranlar ise;

 • Hisse fiyatlarındaki düşüş veya yükselişler,
 • Kar payları,
 • Şirketin gelirleri,
 • Şirketin Pazar Payı,
 • Hisse başına kazançlar

olarak söylenebilir.

Daha soyut olarak temel analizciler pazar liderliğini ve bu liderliğin ne kadar istikrarlı olduğunu, şirket liderliğinin kalitesini, gelecek yıllardaki vizyonunu be markanın ne kadar tanınır olduğu gibi değerlere de bakarlar.

Değer Yatırımının Varsayımları Nelerdir?

Değer yatırımı temelde iki varsayıma dayanır;

 1. Bir şirketin esas değeri tüm hisselerin piyasa değeri ile aynı değildir.
 2. Uzun vadede hisse fiyatları daime şirketin esas değerine gelecektir.

Bu varsayımların ayrıca iki bilinmeyeni vardır. Bunlar;

 1. Şirketleri esas değerine dair değerlendirmelerinizin doğru olup olmadığını bilemezsiniz.
 2. Uzun vade denen şeyin ne kadar uzun olacağını hiç kimse size söylemez.

Eğer bir şirketin esas değeri temel analiz için mantıklı bir sayı belirleme konusundaki becerinizden eminseniz ve şirketin değerine uyduğunu görünceye kadar hisse senedini elinizde tutmaya hazırsanız iyi bir değer yatırımcısının becerileri sizde var demektir.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.