İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yeni Bir İşe Ne Zaman Girilir?

Yeni bir işe ne zaman girilir veya piyasaya giriş noktası ne zamandır. Bunlar yeni bir işe atılım yapacak kişiler için oldukça önemli sorulardır ve yatırım yapılacak sektör kadar önemlidir.

Basit bir hikaye ile size piyasaya ne zaman girileceğini anlatmaya çalışacağız. Hayal edin küçük bir çocuğunuz yok ve yakın zamanda da çocuk beklemiyorsunuz, bu durumda sizi bebek bezi fiyatı ya da bebek arabası, beşik, çocuk oyuncakları gibi çocuklarla ilgili olan şeyler ilginizi çekmeyecektir.

Beyniniz büyük ihtimalle bu tür şeylerle ilgili bilgileri eleyecektir çünkü hayatınızda şuan böyle bir düşünce yok. Fakat eşinizin hamile olduğunu öğrendiğiniz andan itibaren bu tür şeylere büyük bir ilgi duyarsınız. Muhtemelen bu bilgileri bu dakikadan sonra ilgi gösterirsiniz ve bilgi toplamaya başlarsınız. Çünkü daha önce bu tarz bilgileri toplamaya ihtiyacınız yoktu ancak şimdi var.

Belirli piyasalar giriş ve çıkış noktalarını açıkça tanımlamışlardır. Eşinizin hamile olduğunu öğrenmek Piyasaya Giriş Noktasına güzel bir örnektir. Bebeğinizin olacağını öğrenir öğrenmez birdenbire bebek bakımıyla ve bebekle ilgili olarak bilgilere daha duyarlı olursunuz ve bu bilgileri daha fazla algılamaya başlarsınız.

Dolayısıyla yaptığınız işi önemsemeyen insanların dikkatini çekmeye çalışmak size zaman, para ve enerjinizi boşa harcamak anlamına gelir. Bundan dolayı siz onlara ulaşmadan önce insanların ne zaman sizin söylediklerinizle ilgileneceğini tespit edebilmeniz en doğrusudur.

Yeni Bir Piyasaya Giriş Zamanı Mı? Yeni bir işe ne zaman girilir?

Olası müşterileriniz Piyasaya Giriş Noktasına vardıktan sonra müşterilerinizin dikkatini çekmek işletmeniz açısından son derece önemlidir. Büyük işletmeler piyasalara ne zaman gireceğine çok önem verirler.

Yeni anne babaların hastaneden dönerken bu şirketlerden bebek bezi, pişik kremi, mama gibi ürünlerini içeren tamamlayıcı bir bakım paketi alarak eve gelmeleri oldukça sıradan bir iştir.

Potansiyel müşterilerinize sunduğunuz ürünle müşteriniz ilgilenmeye başladığını fark eder etmez onların dikkatin çekmeniz gerekir. Rakiplerinizin değerlendirilmesine referans olarak kullanılan bir standart haline gelebilirsiniz. Bu, muhtemel müşterinizin ürünlerinizi satın alma olasılığını yükselten çok önemli bir pozisyondur.

Olası müşterilerinizin ilgisini çektikten sonra nereden bakmaya başladıklarının keşfedilmesi son derece değerlidir. İnternetin yaygınlaşmasından önce, çoğu anne baba adayı derhal kitapları okumaya ve arkadaşlarıyla konuşurdular. Günümüzde ise bu olay tamamen değişti, internet üzerinden tüm bu bilgilere kolayca ulaşılabiliyor.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.