İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yatırımcıların Temel Dürtüleri Nelerdir?

Yatırımcı dürtüsü; Başarılı bir yatırımcı veya işletme sahibi olacaksanız diğer insanların sizden ne talep ettiğine ilişkin temel düzeyde bilgi sahibi olmanız gerekir.

İnsanların temel dürtüleri ile ilgili 1943 yılında Maslow tarafından ortaya atılan ihtiyaçlar hiyerarşisidir. Maslow’a göre insanlar bir şey talep ederken beş aşamadan geçer bu aşamalar sırasıyla;

Fizyoloji
Güvenlik
Aidiyet yani sevgi
Saygı
Kendini Gerçekleştirme

Yatırımcı veya başarılı bir işletme sahibi içinde bu aşamalar geçerlidir. Fizyoloji insan ihtiyacının en düşük seviyesini ifade ederken, kendini gerçekleştirme ise en yüksek seviyeyi temsil eder.

Maslow’a göre kişi en yüksek seviyedeki ihtiyaçlarını gerçekleştirebilmesi için öncelikle daha düşük seviyedeki ihtiyaçlarını karşılamalıdır. Bir insanın yeterince yiyeceği yoksa ya da borcu varsa, muhtemelen diğer insanlara veya diğer yatırımlara çok da önem veremeyeceksiniz.

Maslow’un ihtiyaçlar hiyerarşisini, Clayton Alderfer “ERG teorisi” adı altında yeniden yorumlamıştır. İnsanlar sırasıyla varlıklarını sürdürmek, ilişki kurmak ve gelişmek ister. Ne yazıktır ki insanlar ihtiyaçlarını sürdürmek için ihtiyaç duydukları şeylere sahip olduklarında arkadaş ve eş bulma ile ilgilenebilirler. Yatırımcılar açısında da bu böyledir. Önce yatırım yapmak için bir birikiminizin olması gerekir. Eğer temel ihtiyaçlarınızı karşılayamazsanız yatırım yapmayı düşünmezsiniz bile.

ERG diye adlandırılan yöntemde insanların dürtülerinin genel özelliklerini sırasıyla açıklamasına karşın, bu dürtüleri nasıl gerçekleştireceğine ilişkin bilgilere yer verilmemiştir.

Temel Yatırımcı Dürtüleri

Nitrin Noha ve Paul Lawrence göre insanın kararlarını ve eylemlerini etkileyen dört temel insan dürtüsü vardır. Yatırımcılar da insan oldukları için bu dürtüler onlar içinde geçerlidir. Temel yatırımcı dürtüsü;

Elde Etme Dürtüsü

Fiziksel objeleri elde etme veya biriktirmenin yanı sıra statü, güç, nüfuz gibi maddi olmayan şeyleri elde etme arzusu olarak tanımlanabilir. Perakende sektörü ile uğraşanlar, yatırım bankacılığı, siyasi danışmanlık gibi şirketleri elde etme veya kurma dürtüsüne dayanarak inşa edilen işletmelerdir. İnsanları zengin, ünlü veya nüfuz sahibi yapmayı vadeden şirketler bu dürtüye bağlı olarak kurulur.

Bağlanma Dürtüsü

Kendini değerli ve sevilen biri olarak hissetmek için diğer insanlarla duygusal ilişkiler kuran kişiler bu dürtüye dayanarak hareket ederler. Restoran, konferans ve arkadaşlık hizmetleri gibi hizmetleri yapan işletmeler bu dürtünün eseridir. Yatırımcılar eğer insanları daha çekici, popüler ve saygın yapmayı amaçlayarak bir işe giriyorsa bu dürtüyle o işletmeyi kurmuş demektir.

Öğrenme Dürtüsü

İnsanların merakını giderme arzusunu karşılar. Akademi, yayın evleri veya eğitim sektöründeki işletmeleri oluşturur. İnsanlara daha bilgili olmalarını veya daha yetenekli olmalarını vadeden şirketler veya bu tarz bir şirket kurmayı hedefleyen yatırımcılar bu dürtüyle hareket ederler.

Savunma Dürtüsü

İnsanları koruma arzusuna sahip olan dürtüdür. Sigorta şirketleri, alarm ve dövüş sanatları eğitimi ile hukuk hizmetleri bu dürtüye dayanarak inşa edilirmiştir. İnsanların güvenliğini sağlama, sorunlarını çözme veya kötü şeylerin gelmesini sağlama vaadinde bulunan yatırımcıların oluşturduğu grubu işaret eder.

Seth GODİN bu dört dürtüye ek olarak Hissetme Dürtüsünden bahsetmiştir.

Hissetme Dürtüsü

Yoğun duygusal deneyim yaşayanlar, mutluluk, eğlenme ve öngörü arzuları ile harekete geçen insanları ifade eder. Film, Oyun, konser gibi alanlarda inşa edilen şirketleri ifade eder. İnsanlara sahip olmak için sabırsızlandığı bir şeyler vermeyi arzulayan yatırımcılar tarafından oluşturulur.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.