İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yatırımcı Nedir? Spekülatör nedir?

Yatırımcı tasarruflarını gelir getiren veya değeri artabilecek bir varlığa yatırım yapan kişidir.

Spekülatör ise; spekülasyon yapan kişiye denir. Ortalama bir yatırımcının aldığı riskten daha fazlasını alarak daha yüksek kazanç elde etmeyi amaçlayan kişidir.

Yatırım çok kapsamlı yapılan bir araştırmayı takiben yatırılan anaparanın güvenliğini sağlayan ve onun üzerinde yeterli oranda bir getiri vaat eden bir işlem olurken, bu koşullara uymayan işlemler ise spekülatif işlemlerdir. Borsada günlük kullanımda spekülatör veya spek sürekli pay alım satımı yapan, genellikle piyasaya hakim veya piyasada ağırlığı olan, işlem yaptığında da diğer küçük yatırımcıları da belirli bir yönde alım ya da satım yönünde etkileyebilen kişiler anlaşılmaktadır.

Yatırımcı ise spekülatörlerden daha kapsamlı ve finans piyasaları için daha yararlı kişileri ifade ettiğini söyleyebiliriz. Yatırım ve yatırımcı olmadan finans bir alan olarak boş kalır ve finans piyasalarından da bahsetmek de güç olur. Yatırımcı finansal piyasaları canlı tutarken, bir taraftan da finansal sistemin işlemesini sağlayan bir motor olduğunu söyleyebiliriz.

Spekülatör ise finans piyasalarını canlı tutsa da kısa zamanda para kazanma arzularından çok kısa sürede tüm birikimlerini kaybetme riski ile karşı karşıyadır. Ayrıca para kazanma hırsları yüzünden zaman zaman suç olan manipülatif işlem yapmaya da daha yakındırlar.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.