İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yatırım Yapılacak Şirketler İle İlgili Temel Esaslar Nelerdir?

Bir şirketin hisse senedini satın almanız o şirkete yatırım yapmanız ayrıca o şirkete ortak olmanız anlamına gelir. Diğer satın aldığınız her şey gibi alacağınız hisse senetleri için bazı soruları kendinize sormanız gereklidir. Bu sorular;

Ne alıyorum?, Neden Alıyorum?, Ne kadara alıyorum? Aldığım şey bu kadar eder mi? Öncelikle söylemek gerekirse bu sorulara cevap veremiyorsanız hisse senedi de dahil olmak üzere hiç bir şey almayınız.

Bu sorulara cevap verebilmek için araştırma yapmanız gerekmektedir. Birçok insan yani yatırımcı işin bu yönünden hoşlanmaz. Birisi bir şey söylesin ben alayım derdindedir. Bu düşüncede olan kişi hayatta hiçbir zaman başarılı olamamıştır ve bundan sonra da başarılı olamaz. Araştırma yapmakta çok fazla iş varmış gibi görünür ancak bu, oluşturacağınız yatırım araçları için asli bir görevdir.

Öğretmenlerin çoğu eğitimin yaklaşık 3/4 ünün ev ödevi yapmak olduğunu söyler. Bu yatırımcılık için de geçerlidir. Yatırım yapmayla ilgilendiğinizde araştırma, analiz ve soruşturma dahil olmak üzere ev ödevi yapmanız gereklidir.

Alacağınız hisse senetlerini internet üzerinden inceleyin ve şirketler ilgili çıkan haberleri okuyun. Şirket tarafından yayımlanan bültenleri, aylık ve altı aylık faaliyet raporlarını okuyun, aracı kurumunuza şirket hakkındaki güncel haberleri ve bilgileri sorun. Eğitimli bir yatırımcı gibi sabırlı ve rahat yatırımcı olun.

Ne Aldığınızı İyi Bilin ve Sadece Bildiğinizi Alın.

Her doğal tüketici gibi her gün ürün ve hizmetleri değerlendiriyoruzdur. Satın almadan önce seçeneklerimizi iyice araştırarak en iyi sonuçları elde edebileceğinizi öğrenmişsinizdir. En son belki de yeni bir cep telefonu almış veya çocuklarınıza yeni bir oyuncak veya kıyafet almış da olabilirsiniz. Aslında bu söylediklerimizi yaparken ne kadar çok yere baktığınızı düşünün, hangi fiyatın daha uygun hangi kıyafetin daha kaliteli olduğunu az yada çok araştırmışsınızdır. İşte hisse senedi alırken de bu tarz bir araştırma yapmalısınız.

Gözlemleriniz de değerli önsezi kazanmanın başka bir yöntemidir. En son bir yere gittiğinizde bir şeyin fazla tüketildiğini mi gördünüz mesela. Veya bir AVM’ye girdiğinizde sürekli aynı markalarla mı karşılaşıyorsunuz. Bunlar sizin ve etrafınızdakilerin belirgin bir şekilde kullandığı ürünleri ve şirketleri fark etmenizi sağlar.

Hangi yatırım türünü seçerseniz seçin, kararınızı temellendireceğiniz bilgileri edinin. İnternette çok hızlı bir şekilde artık bu bilgilere kolaylıkla erişebilirsiniz. Bir şirkete yatırım yapacakken şirketler ile birçok bilgiyi ücretsiz şekilde bulabilirsiniz. İster genç olun ister yaşlı bir yatırımcı artık birçok yatırımcı işlemlerini de bilgilerini de internetten öğreniyorlar. Şirketlerin internet sitelerine ek olarak, kapsamlı şirket verilerini veren onlarca site bulunmaktadır.

Yatırımcı olarak iyi piyasa araştırması konusunda sıkıntı çekmezsiniz. İşinizin bir kısmı veya ev ödevinizin bir kısmı sizin ihtiyaçlarınızı en iyi şekilde karşılayabileceğini belirlemek olduğunu söyleyebiliriz.

Bilanço Okuyun

Yatırımcılar genelde finansal belgeleri okumaya gelince, çoğu insan bir yığın rakamı incelemekten korkar üzerinde yürümeyi tercih eder. Şirketlerde buna güvenir ve yatırımcıları bunlar sayesinde çekmeyi hedefler. Rakamlardan hoşlanmasanız bile bu rakamları okuyarak şirketin mevcut başarısı hakkında birçok bilgiyi bulursunuz.

Zaten akıllı bir yatırımcıysanız her yıl düzenli olarak şirketlerin bilançosunun kopyasını alırsınız. Şirketlerin bilançolarını KAP’dan edinebilirsiniz.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.