İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yatırım İçin Neden Tahvil Alınır? Tahvil Riskleri Nelerdir?

Neden Tahvil Alınır? Yatırım yapmak isteyen bir yatırımcısınız ve risk almayı da pek sevmiyorsanız tahvil almak sizin için cazip bir yatırım aracı olabilir. Yatırım portföyünüze tahvil veya yatırım fonu eklemek risk toleransınız düşükse oldukça cazip olabilir.

Yatırım İçin Neden Tahvil Alınır?

Tahvil alımı yapmak her türlü yatırımcı açısından birçok alanda faydalıdır. Bunlardan özellikle ikisi oldukça önemlidir;

  1. Tahviller yatırımcıların borsaların dalgalanmasına maruz kalmadan portföylerini dengelemesine yardımcı olurlar. Tahvillerin hisselere kıyasla yapısal olarak risk ve getiri özellikleri farklıdır bundan dolayı piyasalar hareketlendiğinde zorunlu olarak farklı davranabilirler.
  2. Tahviller genellikle faiz ödemelerini programlı bir şekilde yaparlar. Bu cazip özellikle yatırımcıların beklenen güncel gelir ihtiyaçlarını veya gelecekteki ödemelerini karşılamaya yardımcı olur.

İhbarlı tahvil ve ödeme aktarmalı menkullerin tahmin edebilirliği daha azdır ancak bu belirsizlik daha yüksek getirilerle telafi edilir.

Hisselerin aksine tahviller ilk baştaki yatırımı yani anaparayı gelecekteki vade tarihinde yatırımcıya geri ödemek için tasarlanmıştır. Anaparanın korunması portföyünüzün dengelenmesini sağlar ve hisselerden aldığınız riskleri dengeler. Ancak tahvillerdeki riski de unutmamak gerekir. Diğer bir deyişle satın alma fiyatından daha düşük fiyata vade tarihinden önce tahvillerinizi satarsanız veya borç verdiğiniz tahvil satan kişiler sizin paranızı ödeyemezse ana yatırımınızı kaybedebileceğinizi unutmayın. Ancak tahvil risk kredisi yüksek olanları seçerek bu riskinizi azaltabilrsiniz.

Tahvillerin bir diğer avantajı ise vergi açısından yatırımcılara eşsiz avantajlar sağlar. Hangi tahvillerin sizin açınızdan avantajlı olduğunu anlamanız için yatırım danışmanlarınıza danışabilirsiniz.

Tahvil Riskleri Nelerdir?

Bütün yatırımlarda olduğu gibi tahvillerinde yatırımcılar açısından bir takım riskleri vardır.

Toplama Riski

Tahvil yatırımlarında en az görülen risk türüdür. Bu risk tahvil ihraç eden kuruluşun vade tarihinden önce paranızı size geri ödeyip elinizdeki tahvillerin hepsini satın alabileceği anlamına gelir. Bu durum faiz oranları düştüğünde ve tahvil çıkaran kuruluşlar daha düşük bir faiz oranıyla yenilerini çıkarabilmek için yüksek faizden çıkardığı tahvilleri toplamak ister. Ancak bu durum genel ekonomik işleyişlerde çok az görülür.

Tahvillerde Kredi Riski

Bu tahvil çıkaran kuruluşun tahvil ödemesini yerine getirememe riskini ifade eder. Eğer tahvil ihraç eden kuruluşlar ana paranızı ödemezse ana yatırımınızı kaybedebilirsiniz. Bundan dolayı tahvillerde kredi isteyen insanlar gibi derecelendirme kuruluşlarınca değerlendirilirler.

Devletin ihraç ettiği kredilerde kredi riski sıfırdır. Potansiyel bir yatırımcı olarak yapmanız gereken farklı tahvil derecelerinin içerdiği risk ile onlardan elde edeceğiniz kazançları yani getirileri kıyaslamanız gerekmektedir.

Tahvillerde Faiz Oranı Riski

Vade tarihine kadar bir tahvili elinizde tutuyorsanız faiz oranı riski sizin açınızdan büyük bir mesele değildir. Çünkü faiz oranlarının değişmesinden bu durumda etkilenmezsiniz. Ancak bir tahvili satıyorsanız tahvilin getirisi ile bağlantılı olarak faiz oranı konusunda endişelenmeniz gerekebilir.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.