İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yapan Kişi Bakımından Finansal Analiz Türleri Nelerdir?

Finansal analizi yapan kişiler bakımında İç Analiz ve Dış Analiz olmak üzere ikiye ayrılır.

İç Analiz

Şirkette çalışan kişiler tarafından yapılan finansal analize iç analiz denir. İç analizi yapan kişiler şirketin kendi çalışanları olduğu için kamuya açıklanmış finansal tabloların yanında şirket içerisinde yapılan çeşitli rapor, belge veya dökümanlardan da yararlanılabilir.

İç Analiz türünde şirketin karlılığı, verimliliği, ekonomik ve finansal yapısı detaylı bilgiler sayesinde tespit edilir. İç Analiz genel olarak işletme yönetiminin yapacağı planlamalarda ve alacağı kararlarda temel teşkil etmesi amacıyla yapılır.

Dış Analiz

Şirketin kendi bünyesinin dışındaki bir kişi veya kurum tarafından yapılan finansal analize dış analiz denir. Dış analizi yapan kişi veya kurumlar şirket tarafından kamuya ilan edilmiş finansal tablolardan yararlanarak finansal analizi yapar.

Bu nedenle, dış analizin kapsamı iç analizden daha dardır. Genel olarak bu analiz türünde kredi kurumları, şirket ile iş yapan diğer işletmeler ve şirketin menkul kıymetlerine yatırım yapmayı düşünen potansiyel yatırımcılar tarafından yapılır.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.