İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Vadeli İşlemler , Türev Araçlar Caiz Mi?

Vadeli işlemler diğer bir ifade ile türev araçlar (Forward) İslam açısından caiz mi değil mi? İslami finans açısından en tartışmalı konulardan biri olan bu alanı okuyucularımıza açıklıyoruz.

Söz konusu tartışma fıkıh açısından iki temele dayanır. Bunlardan ilki garar yani belirsizlik, ikincisi ise kumara ilişkin yasasklardır. İslami finans açısından belirsizliğe ve kumara bulaşılması kesinlikle caiz değildir. Bununla beraber İslam Hukukçular vadeli işlem sözleşmelerini kumara benzettiğinden dolayı kesinlikle bulaşılmaması gerektiğini ifade etmektedir.

Ancak söz konusu tartışma sadece İslam Hukuk açısından değil genel anlamda hukuki bir tartışmaya sebebiyet verir.

Aşırı bilinmezlik olarak adlandırılan Garar konusunda ise Türev araçların yapısı gereği doğal olarak tartışılmaktadır. Çünkü Türev Araçlar piyasalarda oluşan aşırı bilinmezliği bertaraf etmek üzere çıkarılan sermaye piyasası araçlarıdır. Kısaca Türev Araçların doğasında aşırı bilinmezlik vardır.

Bir rivayete göre Hz. Muhammed (S.A.V) ‘in yanına yaklaşan Ashab-ı Kiram söyle demiştir:

“Ya Resulullah. Adam bana geliyor ve benden elimde mevcut olmayan bir şeyi satmamı istiyor. Bende ona satıyor ve sonra pazardan satın alıp ona veriyorum.

Bunun Üzerine Peygamber Efendimiz S.A.V. şöyle buyurdu;

Yanında Olmayan Şeyi Satma

Buhari Sahih, II, 751

Söz konusu rivayet dikkate alınırsa Peygamber Efendimizin elinde bulunmayan malı satmanın doğru olmayacağını kesin bir dille ifade etmiştir.

Söz konusu hadisi eleştiren İslam Alimleri hadisin sahih olmadığını iddia etmektedirler ve bir kısmı da söz konusu hadisin Yiyecek maddeleri ile alakalı olduğunu iddia etmektedirler.

Aşırı Belirsizlik veya garar olmadığını İslam Alimlerinden ziyade İktisatçılar ifade etmektedir. Çünkü Türev Araçlar yapıları gereği piyasada oluşan belirsizliği önceden bertaraf etmeye çalışmaktadır.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.