İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Türkiye ve Fransa’nın Ekonomik İlişkilerinin Boyutu

Karşılıklı boykot uygulayan Türkiye ve Fransa‘nın ekonomik ilişkilerinin boyutu hakkında dikkat çeken rakamlar;

Türkiye ve Fransa‘nın karşılıklı boykot çağrıları üzerine Türkiye ve Fransa ekonomik ilişkilerine dair rakamları ekonomistler tarafından ortaya çıkardı. Buna göre Fransa, 2019 yılında Türkiye’nin en çok ticaret yaptığı 7. ülke olurken, Türkiye ise 2019 yılında Fransa‘ya 7,6 milyar dolar değerinde ihracat gerçekleştirilirken Fransa‘dan 6,3 milyar dolar değerinde ithalat yaptı.

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, pazartesi günü yaptığı konuşmada Fransa’yla son aylarda Doğu Akdeniz ve Libya’da yaşanan gerilime değinerek “Nasıl Fransa’da Türk markalı mal satın almayın deniyorsa ben de şimdi milletime sesleniyorum. Sakın Fransız markalarını satın almayın” diyerek ülke genelinde Fransız mallarına boykotu başlatmış oldu.

Bu çağrı sonrasında Türkiye’nin Fransa ile ticari ilişkisi merak konusu oldu. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göre 2019 yılında Fransa ile 7,6 milyar dolar değerinde ihracat gerçekleştirilirken Fransa’dan 6,3 milyar dolar değerinde ithalat yaptık. 2019 yılında Türkiye’nin en çok ticaret yaptığı 7. ülke Fransa oldu.

Türkiye En Çok İhracatı ve İthalatı Hangi Ülke İle Yapıyor ?

Dışişleri Bakanlığımıza göre Türkiye’nin Fransa’ya sattığı başlıca ürünler şu şekilde:

 • Otomobil sanayi ürünleri,
 • Hazır giyim,
 • Otomobil yan sanayi ürünleri,
 • Elektrikli ev aletleri,
 • Genel kullanıma yönelik makine ve cihazlar,
 • Tekstil endüstrisi ürünleri
 • Elektrikli cihazlar.

Türkiye’nin Fransa’dan ithal ettiği ürünler ise şöyle:

 • Uçak ve uzay endüstri ürünleri,
 • Otomobil (yan) sanayi ürünleri,
 • Genel kullanıma yönelik makine ve cihazlar,
 • Temel kimyasal, azotlu, plastik ve sentetik kauçuk ürünler.

Fransa ve Türkiye arasındaki en dikkat çekici şey ise Türkiye’de Fransız menşeli 1524 şirketin bulunması.

Türkiye’de Fransa sermayeli tam olarak 1.524 şirket faaliyet gösteriyor. Merkez Bankası verilerine göre 2002-2018 döneminde Fransa sermayeli firmalar tarafından gerçekleştirilen doğrudan yatırımların toplamı 7,2 milyar doları buldu. Aynı dönemde Türkiye sermayeli firmaların Fransa‘ya gerçekleştirdiği doğrudan yatırımların toplamı ise 235 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Diğer taraftan 2019 yılında Türkiye’yi 875 bin 957 Fransız turist ziyaret etti.

Okuyucuya Not : Fransa ile olan boykotun ekonomik boyutu dışında, ülkemizi yurtdışına karşı hep birlikte savunduğumuzu göstermek için büyük bir fırsat. Ülkemiz içinde çeşitli görüş ayrılıklarımız olsa da Can Azerbaycan’a ve muhtaç olan diğer uluslara yardım ettiğimiz için ayrıca Ege’de Akdeniz’de haklarımızı savunduğumuz için Fransa’nın uyguladığı boykota Türkiye olarak en ciddi ve en şiddetli şekilde karşı koymamız gerektiğini düşünüyorum.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.