İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Temel Analiz ve Teknik Analiz Nedir?

Temel ve teknik analiz bilmeden hisse seçimi gerçekten çok zordur. Ancak bu analiz tekniklerini öğrenmek çok ta zor değildir. Bu yazımızda temel ve teknik analize ilişkin genel bilgilere yer verilecektir.

Yatırımcılar genellikle hisse senedi seçmek için daha önce denenen ve başarı sağlayan iki tekniği kullanılır. Bunlar temel analiz ve teknik analizdir.

Teknik analiz tümüyle hisse senedi fiyatlarıyla ve hisse senedinin nasıl hareket ettiği ile ilgilidir. Ayrıca hissenin örüntülerini tespit edebilmek için çizelge ve grafikleri esas alır.

Yeni başlayan yatırımcıların daha çok kullandığı analiz tekniği ise teknik analiz değil temel analiz yöntemidir. Temel analiz bilançolar ve performansa odaklanarak şirket hakkında yapılan analize verilen addır.

Akıllı ve tecrübeli yatırımcılar ticari karar verirken yani hisse senedi alım satımı yaparken temel ve teknik analizi birlikte kullanır. Örnek vermek gerekirse ekonomik temelleri sağlam olan bir şirketin fiyatı düşme eğiliminde ise ileride bu şirket ile ilgili sorun olduğunu gösterebilir.

Teknik Analiz Nedir?

Teknik analiz geçmişte hisse senedi fiyatını ve işlem hacmi örüntülerini gösteren çizelge ve grafiklere odaklanır. Teknik analizciler genelde hissenin tarihsel olarak birbirini tekrar eden hareketler yapacağını düşünürler. İşin en önemli noktalarından bir tanesi tamamlanmadan önce fiyat hareketinin tespitini yapmak daha sonrasında ise fiyat hareketine göre hisseyi alıp satmak. Bu tekniği kullanarak hisse senedi alım veya satımı yapan kişiler hissenin geçmiş fiyat trendlerini inceleyerek gelecekte hissenin fiyatını ne yöne gideceğini tahmin etmeyi varsayarlar.

Temel Analiz Nedir?

Temel analiz tekniği ise uzun süredir yatırımcılar tarafından kullanılan, yaygın bir hisse senedi veya şirket inceleme yöntemi olduğunu söyleyebiliriz. Teknik analiz şirketin kazanç sağlama becerisinin analizi ile şirketlerin varlıklar toplamı değerinin incelenmesini içerir. Değer yatırımı ve büyüme amaçlı yatırım teknik analiz yönteminde kullanılan iki alt daldır. Temel analizin teknik analizden daha iyi olduğunu savunan yatırımcılar şirketin büyümesinin bir sonucu olarak şirketin hisse fiyatının da artacağını varsayarlar. Kazançlar, kar payları ve muhasebe maliyetleri incelenir ve genellikle al ve elinde tut yaklaşımını izlerler. Temel analizin savunucuları iyi yönetilen ve kaliteli şirketlerin hisselerinin daha çok değerleneceğini ileri sürerler.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.