İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Temel Analiz Nasıl Yapılır?

Temel analiz temelde makroekonomilere, sektörlere veya firmalara uygulanarak bir firmanın olması gereken değerini tespit edebilirsiniz.

Söz konusu firma değerine göre yatırım yapabilirsiniz. Temel analizi genelde şirketlerin potansiyel yatırımcıları yapar. Halihazırda şirketlere yatırım yapmış olanlar ise temel analize bakarak yatırım sürelerinin kararını verebilir.

Menkullerin fiyatları ile piyasa arasında var olan doğrudan ilişki temel analizin olmazsa olmazıdır. Kısaca her varlığın fiyatının yanında birde temel yani gerçek değeri vardır.

Gerçek Değer: Menkullerin olması gereken değeridir. Piyasalarda menkullerin olması gereken değer ile gerçek değeri her zaman birbirine eşit değildir. Temel analiz ile olması gereken değer hesaplanır. Bu değer eğer varlığın güncel fiyatından daha fazla ise o şirketlere yatırım yapabilirsiniz. Eğer bu durum tam tersi ise o şirkete yatırım yapmak temel analiz bakımından uygun değildir.

Diğer taraftan olması gereken değer ile varlığın fiyatı zaman içerisinde eşitlenir. Bu durumda temel analiz metodunu kullanan yatırımcılar şirketlere varlığın gerçek değerinin varlığın fiyatına eşitlendiği ana kadar yatırım yaparlar.

Temel Analiz Yönteminin Aşamaları Nelerdir?

Temel analiz yapan yatırımcılar öncelikle makroekonomik analiz yapar ardından şirketin içinde bulunduğu sektörü inceler. En sonunda firmayı analiz ederek Şirketin olması gereken piyasa değerini tespit eder.

Eğer Şirketin piyasa değeri şirketin fiyatından büyük ise yatırım yapar. Ama şirketin piyasa değeri fiyatından düşükse bu şirkete yatırım yapmaz. Yatırım yapmış ise yatırımını geri çeker.

Makromendik Analizde Kullanılan Göstergeler

Makroekonomik analizde;

  • Gayri Safi Yurt İçi Hasıla (GSYH)
  • Enflasyon ve Faiz Oranları
  • İstihdam
  • Döviz Kuru ve Döviz Rezervleri

kullanılır.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.