İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Tahvil Nedir? Tahvil Neden Satılır?

Tahvil nedir? Tahvil kısaca faiz karşılığında verilen borç paradır. Daha ayrıntılı açıklarsak tahvil bir şirketin, devletin gelecekteki belirli bir tarihte geri ödeneceği beklentisi ile verilen ödünç parayı temsil eden pazarlanabilir menkul kıymettir.

Tahvil Nedir?

Tahviller hisse senetlerinden yani paylardan tümüyle farklı bir sermaye piyasası aracıdır. Paylar kişiye ortaklık hakkı verirken tahviller vadesi geldiğine kişiye alacaklılık hakkı verir. Borsa gibi tahvil piyasaları da küresel ekonomiden ve politikadan fazlasıyla etkilenirler.

Tahvil piyasası dünyada borsa piyasalarından daha büyük ve daha etkili olduğunu söylemek mümkündür. Hatta daha da ileri giderek dünya ekonomilerinin çoğu uluslararası tahvil ticaretine dayandığını söylersek yanılmayız.

İslami Finans dışındaki bütün ödünç paralarda olduğu gibi tahvillerde de faiz bileşeni vardır. Bu faiz vade tarihlerinde periyodik olarak ödenebileceği gibi vade sonunda tek seferde de ödenebilir. Tahviller de Hisse senetleri gibi ihraç edildikleri anda ihraççılarından satın alınabileceği gibi ikincil piyasalarda da alınıp satılabilirler.

Tahviller Neden Satılır?

İster şirketler ister devletler olsun Tahvillerin satılış amacı tektir. Bu amaç para toplamaktır. Genellikle toplanan bu paralar belirli bir projenin finansmanı için kullanılır. Örneğin devletler açısından bir köprü yapımı veya yol tamiri olabilir. ABD de ikinci dünya savaşı sırasında hükümet savaş için tahvil çıkarmıştır. Bu olay hatta Kaptan Amerika filminin ilk sahnelerinde Kaptan Amerika tarafından pazarlanarak filimlere konu olmuştur.

Tahvillerdeki en önemli özellik faizdir. Ödünç para alan yani tahvili satan kişi kendisine ödünç parayı verene yani tahvili alana önceden belirlenmiş aralıklarda faiz ödemeyi kabul eder. Tahviller görünür değer veya nominal değer olarak ayrı miktarlarda satılır.

Tahvillerin Sınıflandırılması

  • Kısa Dönemli Tahviller, Vadesi 5 yıla kadar olan tahvillerdir.
  • Orta Vadeli Tahviller vadesi 7 ile 10 yıl arasında olan tahvillerdir.
  • Uzun Dönemli Tahviller vadesi genellikle 20 ile 30 yıl arasında olan tahvilleri ifade eder.

Uzun dönemli tahvilleri faiz oranı orta vadeli tahvillere göre, orta vadelilerin faiz oranı ise kısa dönemli tahvillere göre daha düşüktür.

Tahvilin belirlenen faiz oranı önceden bilinmiş olsa da, tahvilin getirisi cari faiz oranlarına göre dalgalanır. Bu durum elinde bulunan tahvili satmaya çalışanlar açısında oldukça önemlidir.

Tahvil Analizinde Kullanılacak Özellikler Nelerdir?

Portföyünüzde bir tahvil eklemek istiyorsanız aşağıda saydığımız özellikleri kesinlikle değerlendirmelisiniz aksi takdirde zarar edebilirsiniz.

  1. Fiyat
  2. Belirlenen Faiz oranı
  3. Tahvilin güncel getirisi
  4. Vade Tarihi
  5. Paraya Çevrilme özellikleri
  6. Kredi Derecelendirme
  7. Gelir Vergisi etkisi

Bu faktörler tahvilin sizin portföyünüze uyup uymadığını anlamak için kritik öneme sahiptirler.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.