İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sermaye Piyasası Unsurları Nelerdir?

Sermaye piyasasının unsurları, fon arz edenler, fon talep edenler, sermaye piyasası araçları, aracı kurumlar ve diğer yardımcı kuruluşlar olduğunu söyleyebilir.

Sermaye piyasası unsurlarından fon talep edenler

Fon talep edenler ihtiyacı olan kaynağı elde etmek için sermaye piyasası aracı ihraç eden kurumlara denir. Hisse senedi piyasasında Hisse senedinin ihracını yapan şirkettir.

İhraççı kavramı Sermaye Piyasası Kanunun 3. maddesinde tanımlanmıştır. Bu tanıma göre ihraççı; kitle fonlaması yoluyla para toplayanlar hariç olmak üzere, sermaye piyasası aracı ihraç eden, sermaye piyasası aracını ihraç etmek üzere kurula başvuru yapan veya sermaye piyasası aracı halka arz edilen tüzel kişiler ve sermaye piyasası kanununa tabi yatırım fonları.

Kimler sermaye piyasası aracı ihraç edemez?

Yatırım fonları hariç, tüzel kişiliği olmayanlar ile gerçek kişiler sermaye piyasası aracı ihraç edemezler.

Sermaye piyasası unsurlarından fon arz edenler

Birikmiş tasarruflarını sermaye piyasasında değerlendirmek isteyen yatırımcılara fon arz edenler denir. Kısaca getiri talebiyle elindeki fazla fonunu sermaye piyasası araçlarını yatıran kişilere Sermaye piyasası unsurlarından fon arz edenler denir.

Yatırımcılar kendi içerisinde Bireysel, Kurumsal, Nitelikli ve Nitelikli olmayan yatırımcılar olmak üzere dörde ayırabiliriz.

Bireysel Yatırımcı Nedir?

Sermaye piyasası aracı alım satımını kendi risk ve tercihlerine göre yapan gerçek ve tüzel kişileri ifade eder.

Kurumsal Yatırımcı Nedir?

Mesleki faaliyet olarak münhasıran sermaye piyasasında yatırım yapmak amacıyla diğer tasarruf sahiplerinden topladıkları fonları sermaye piyasası araçlarına yatırarak buradan elde ettikleri karları tasarruf sahiplerine dağıtan kurumları ifade eder.

Nitelikli Yatırımcı Nedir?

Sermaye piyasası kanununun düzenlemelerinde belirlenen kıstasları karşılayan ve bunun üstünde belli bir yatırım büyüklüğüne sahip müşterilere verilen addır.

Sermaye Piyasası Araçlarının Satışı Tebliğinde nitelikli yatırımcının tanımı yapılmıştır. Bu tanıma göre nitelikli yatırımcı Sermaye Piyasası Kurulunun yatırım kuruluşu düzenlemelerinde tanımlanan ve talebe dayalı olarak profesyonel kabul edilenlerde dahil olmak üzere profesyonel müşterileri ifade eder.

Sermaye piyasası unsurlarından sermaye piyasası araçları ile ilgili bölümü okumak için linki tıklayınız.

Diğer Sermaye piyasası unsurları aracı kurumlar ve diğer yardımcı kuruluşlardır.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.