İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sermaye Piyasası Nedir?

Sermaye piyasası kavramı uzun vadeli fonların ve sermaye piyasası araçlarının alınıp satıldığı bu suretle de fon talep edenlere aktarıldığı piyasadır.

Kısa Vade: Vade süresi 1 yıldan az olan finansal araçlar,

Uzun Vade: Vade süresi 1 yıldan fazla olan finansal araçları ifade eder.

Sermaye piyasası kavramını daha iyi anlamak için finansal piyasaların ne olduğunu ve nasıl çalıştığını bilmek gereklidir. Finansal piyasa sermaye piyasası ve para piyasasından oluşan piyasalara verilen genel addır. Finansal piyasaların amacı fon arz edenler ile fon talep edenlerin yan, tasarruf sahipleri ile mal ve hizmet üretenlerin bir araya gelerek oluşturduğu piyasadır. Kısaca ekonomiye kaynak aktaran ve yatırımcıların tasarruflarının yatırıma dönüştüren piyasaya finansal piyasalar denir.

Finansal Piyasaların Temel Fonksiyonları

Finansal piyasaların 5 temel fonksiyonu vardır. Bunlar kısaca;

  • Real sektöre kaynak yaratmak,
  • Sermaye birikimini oluşturmak,
  • Likiditeydi temin etmek,
  • Riskin dağıtımını yapmak ve riskten korunmak,
  • Mülkiyeti yani sermayeyi tabana yaymak.

Sermaye piyasaları da kendi içinde iki farklı birincil piyasa, ikincil piyasa veya spot piyasa, vadeli piyasa olmak üzere iki farklı şekilde sınıflandırılabilir.

Birincil Piyasa Nedir?

Sermaye piyasası araçlarının ilk defa halka arz edildiği piyasaya birincil piyasa denir. Söz konusu piyasa finans piyasalarının 3 fonksiyonu yerine getirir. Yani birincil piyasada halka arz eden yani fon talep edenler fonları halktan toplayarak Real sektöre kaynak yaratma fonksiyonunu yerine getirmiş olur.

Şirketler yeni ortak alarak veya geri ödemesiz sermaye artırımı yaparak riskin dağıtımını sağlarlar. Ayrıca halka arz edilmesi demek mülkiyetin yani sermayenin halka yayılması fonksiyonlarının yerine getirilmesi manasına gelmektedir.

İkincil Piyasa Nedir?

İkincil piyasa daha önce ihraç edilmiş sermaye piyasası araçlarının tasarruf sahipleri tarafından alınıp satıldığı piyasaya verilen addır. İkincil piyasada amaç fon akışı sağlamaktır. Ayıcıca ekonomiye likidite sağlar. Sermaye piyasası araçlarının fiyatı ve vadesi bu piyasada belirlenir.

Spot Piyasa Nedir?

Borsa İstanbul A.Ş. de işlem gören pay ve tahvil piyasasına verilen addır.

Vadeli Piyasa Nedir?

İleriki bir tarihte teslimatı yapılmak üzere herhangi bir malın veya finansal aracın bu günden alınıp satıldığı piyasaya vadeli piyasa denir. Forward, Swap, Futures ve Opsiyon sözleşmelerinin işlem gördüğü piyasadır.

Bir yorum

  1. Hakan Çiftci Hakan Çiftci Aralık 8, 2020

    çok güzel bir yazı olmuş. Tebrik ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.