İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Opsiyon Sözleşmeleri Nedir? Nasıl İşlem Yapılır?

Opsiyon sözleşmeleri kişilere belirli bir tarih itibariyle belirli bir fiyattan menkul kıymeti alıp satma hakkını veren satılabilir bir sermaye piyasası aracıdır.

Opsiyonların özünü bahis veya iddia olarak görebilirsiniz. Eğer elinizde bir opsiyon varsa, dayanak varlığın değerinin fiyatının sizin beklediğiniz gibi ve sizin beklediğiniz kadar hareket edeceği konusunda iddia girmek olarak adlandırılabilir. Opsiyon sahipleri fiyat hareket ettiği müddetçe ne yönde hareket ettiğini umursamazlar. Ve her ne kadar çoğu insan opsiyonları hisse senetleriyle ilişkilendirseler de, opsiyonlar neredeyse her türlü menkul kıymet için oluşturulabilir. Ancak günümüzde hisse üzerine yazılan opsiyonlar en yaygın olarak kullanılandır.

Opsiyon piyasalarında işlem yapmadan önce opsiyonların temel dilini öğrenmek gerekir. En önemli iki terim satım opsiyonu (Call Opsiyon) ve alım opsiyonu (Put Opsiyon) dur. Satma opsiyonu yatırımcıya satma hakkı, satın alma opsiyonu da kişiye satın alma hakkı verir. Her iki tür işlem de opsiyon altındaki varlık üzerinden yürütülür. Alma veya satmaya karar verdiğinizde, opsiyonunuz kullanıyor olacaksınız. Opsiyon üzerinde belirtilen teminat bedeline işlem fiyatı ve uzun dönemli opsiyonlara ABD literatüründe LEAPS denir.

Hisse Senedi Opsiyonlarında İşlem Yapmak

Hisse senedi opsiyonlarının bir dayanak varlığı olur ve bu varlık belirli bir hissedir.

Pay senedi opsiyonları size önceden belirlenmiş bir zaman diliminde önceden belirlenmiş bir fiyattan adı verlen belirli sayıdaki hisseyi alıp satma hakkı verir.

Örneğin ABC hissesinin 300 adet payını bugünden itibaren 50 Liradan satın almanıza olanak veren bir bir alım opsiyonu satın alabilirsiniz. Eğer 3 ay sonra alacağınız senedin fiyatı 60 TL’ye yükselirse 50 TL’den senetleri alıp piyasaya 60 TL’den satabilirsiniz. Ancak senet fiyatı 45 TL ye düşerse opsiyonu sona erdirirsiniz. Çünkü piyasadan 45 TL ye alabileceğiniz senetleri neden 50 TL’den alasınız ki?

Eğer bir opsiyon sözleşmeniz varsa neredeyse limitsiz bir kar potansiyeliniz vardır ve kayıplarınız da opsiyonlara ödediğiniz pirim kadardır.

LEAPS (Uzun Dönemli Öz Sermaye Tahmin Menkul Değerleri)

Uzun dönemli bir yatırımı amaçlayan yatırımcılar için LEAPS leri satın alabilirsiniz. LEAPS’ler normalde iki veya üç yılda sona ermezler bazen beş veya on yıl bile sürebilir.

Her ne kadar standart opsiyonlar gibi işlem görseler de kolay erişimli değildirler. Bunları en fazla işlem gören hisseler üzerinden elde edebilirsiniz, fakat kısa dönemli opsiyonla da olduğu gibi bir çok farklı hisse senedi üzerinden satılmazlar.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.