İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Likidite Oranları nelerdir? Nasıl hesaplanır?

Likidite Oranları nelerdir? Nasıl hesaplanır? Likidite oranı nedir? Likidite bir varlığın en hızlı ve gerçek bir şekilde nakde dönüştürülmesini ifade eder.

Likit varlıklar hızlıca, kolayca ve gerçek değerinde nakde dönüştürülen varlıklardır. Her bir varlığın değerinin altında satmak yani nakde dönüştürmek kolay olduğunu biliyoruz. Önemli olan herhangi bir varlığın değerinde nakit olarak satılabilmesidir.

Likit varlıklar değerinde kolayca satılabilirken, likit olmayanlar ise kolayca satılamaz yani nakde dönüştürülemez. Elinizde likit olmayan bir varlık varsa ve acil nakit paraya ihtiyacınız varsa elinizdeki malı çok düşük bir bedel ile satmak zorunda kalabilirsiniz. İşletmeler içinde bu böyledir.

Likidite Oranları genel olarak şirketlerin kısa vadeli borçlarının ödeme gücünü gösterir. Ayrıca bu oranlar oran analizinin bir parçasıdır. Bu oranların hesaplanmasıyla şirketlerin kolayca borçlarını ödeyebilip ödeyemeyeceğini öğrenebilirsiniz. Uzun vadede bir şirketin borçlarını ödeme gücü o şirketin karlılığına ve borçluluk düzeyine bağlıdır. Kısa vadede ise şirketin yeterli likit varlıklara sahip olması ile ilgilidir.

Öncelikle kriz zamanlarında şirketler yeni bir borç alması zor olacağından dolayı, bu dönemlerde yeterinde likit varlıklara sahip olmak şirketin varlığının devam edebilmesi açısından son derece elzemdir. Kriz durumlarında işletmelerde yeterinde likit varlık yoksa bu şirketlerin batması kaçınılmaz olur.

Diğer taraftan bir şirketin kısa vadeli borçlarını ödemek için kullanabileceği likit varlıklar bilançonun dönen varlıklar grubu içerisinde yer almaktadır. Kasa ve bankadaki paralar, menkul kıymet, ticari alacak ve stok kalemleri dönen varlık grubunun içinde yer alan kalemlerdir. Ayrıca şirketin kısa vadeli borçlarını ödeme gücü hesaplanırken dönen varlıklar ile kısa vadeli yükümlülükler arasındaki ilişki incelenir.

Dikkat edilmesi gereken diğer bir husus ise duran varlıkların likit olarak kabul edilmemesidir. Örnek vermek gerekirse kısa vadeli borçlarını ödemek için nakit paraya ihtiyacınız olduğundan dolayı iş yerinizi veya binanızı kolayca satamazsanız bu borcu ödeyemezsiniz. Oysa bir şirketin payını kolayca nakde dönüştürebilirsiniz.

Şirketin bilançosundaki dönen varlık ile kısa vadeli borçları kolayca değişir. Bu durum likidite oranlarının hızlıca eskimesine yol açar. Diğer bir deyişle likidite oranlarını sürekli güncellemek gerekir.

Likidite Oranları Nelerdir?

Likidite analizinde en önemli noktalardan biri şirketlerin çalışma sermayesinin yeterli olmasıdır. Bir şirket üretime başlayabilmesi için yeterli düzeyde çalışma sermayesine sahip olması gereklidir.

Dönen varlıkların toplamına brüt çalışma sermayesi denir. Brüt çalışma sermayesinden kısa vadeli borçlar çıkarılırsa net çalışma sermayesini hesaplayabiliriz.

Şirketlerin kısa vadeli borçlarını ödeme gücünün yeterli olması için net işletme sermayesi pozitif olması gerekir. Ancak net işletme sermayesi pozitif olsa bile kısa vadede borçlarını ödemekte güçlük çekebilir. Bundan dolayı likidite analizinde farklı oranlar kullanılır.

  1. Cari Oran
  2. Asit Test Oranı
  3. Stok Bağımlılık Oranı
  4. Nakit Oran

Cari Oran=Dönen Varlıklar/Kısa Vadeli Borçlar

Asit test Oranı (Likidite Oranı)= (Dönen Varlıklar-Stoklar/Kısa Vadeli Borçlar

Stok bağımlılık oranı= (Kısa Vadeli Borçlar-Nakit ve Hızla nakde dönüşebilen varlıklar)/Stoklar

Nakit Oran= (Nakit ve benzerleri+ Finansal Yatırımlar)/ Kısa Vadeli Borçlar

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.