İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Küresel Ekonomi Nedir?

Küresel ekonomi terimi herkes tarafından söylenen bir furya olarak karşımıza çıkıyor. Nedir bu küresel ekonomi? Bu yazımızda en yalın anlamıyla küresel ekonomi tanımı yapacağız.

Son yirmi veya otuz yıldır dünyada en önemli gelişmelerden biri bilgi devrimidir. Bilginin günümüzde dünyayı dolaşma hızı uluslararası sınırların kaybolduğu anlamına geliyor. İnternetin olduğu her yerde bilgi serbestçe dolaşabiliyor.

Bütün bu bilgiler yatırımları ve iş gördüğümüz yatırım iklimini etkiler hale getiriyor. Yatırımlar bir vakumda bulunmazlar. Amerika borsalarında meydana gelenlerin küresel sonuçları vardır. ABD borsalarında yaşanan bir dalgalanma küresel boyutta ekonomilerin dalgalanmasına sebep olur. ABD borsalarında devlet kağıtlarında faiz oranlarında yaşanan değişim okyanusun diğer tarafındaki tahvil piyasalarını etkileyebilir.

Devletlerin herhangi birinin ekonomisinde yaşanan bir gerileme dünyanın geri kalanını anında etkiler. Bunun tersi olması da muhtemeldir. Dünya piyasalarında görülen belli başlı yeniden oluşumlar hisse senedi ve tahvil fiyatlarını, ticari malları ve dövizleri etkiler.

Dünya piyasalarının birbirlerini etkilemesine veya ekonomilerin birbirlerinden etkilenmesine küresel ekonomi denir. ABD de yaşanan faiz artırımı Türkiye ekonomisini anında etkilemesi de bunun başlıca sebeplerindendir.

Küresel Ekonomide Küresel Kar

Dünya piyasalarının genişlemesi aynı zamanda dünyanın başka yerlerinde kar edebilmeyi de mümkün kılar. Ana ekonomiler hızla gerilemeye başladığında yeni ortaya çıkan ekonomilerde gelişmeye başlar.

Dünyanın herhangi bir yerinde yaşanan doğal afet dünyanın diğer bölgelerindeki ekonomilerin yoğun bir döneme girmesine veya yaşanan felaketten oluşan hasarın türüne göre diğer ekonomilerin kıtlık ve durgunluğa girmesine neden olabilir.

İnternet dünyayı küçük bir köy haline gelmiştir. Bundan dolayı dünyanın en ücra köşesinde bir şey olduğunda hemen herkesin bilgisi oluyor. Artık Asya veya ABD’deki borsaların ne kadar inip çıktığını anında takip edebiliyoruz.

Uluslararası ticaret, başka bir ülkenin para birimini güçlendirdiğinde veya bunun tam tersi olarak zayıflattığında dolarında bundan etkilendiğini söyleyebiliriz.

Bu yazdıklarımızın hepsi yatırımcıları etkiler. İster bireysel hisse senetlerine, ister sabit getiri garantisi olan menkul kıymetlere, ister yatırım fonlarına, isterse gayrimenkullere yatırım yapın. Yatırımlarınız dünyadaki olaylardan etkilenir.

Eskiden olsa sadece yabancı menkul kıymetlere yatırım yapmış bir yatırımcının küresel ekonomileri yakından takip etmesi gerekirdi. Ancak günümüzde yerli menkul kıymetlere yatırım yapan yatırımcılarında küresel ekonomiyi takip etmesi gerekir.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.