İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kitle Fonlaması Nedir? Kitle Fonlaması İle Nasıl Yatırım Yapılır?

Kitle Fonlaması, projenizin ihtiyacı olan fonu sağlamak için Sermaye Piyasası Kurulu tarafından belirlenen esaslar dâhilinde Kitle Fonlama platformları aracılığıyla yatırım yapılmasıdır.

Kitle fonlaması, çok sayıda yatırımcının bağışlarıyla yeni nesil bir yatırım ve fonlama sistemidir. Bu sistemde, yatırımcılar Sermaye Piyasası Kurulunun onayladığı Kitle Fonlama Platformları üzerinden bağış ya da yatırım yaparak, gelecekte büyüyecek olan Şirkette ortak olur ya da Şirketin çıkaracağı ilk ürünlere yatırım yapar.

Kısaca kitle fonlamasında aklında geleceği parlak bir fikir olan girişimci vardır. Bu girişimcinin karşısında ise bu fikre yatırım yapacak yatırımcılar bulunur. Girişimciler fikirlerini Kitle Fonlama Platformlarında yayınlar. Yatırımcılar ise bu platformlar üzerinden yatırımlarını gerçekleştirir.

Kitle Fonlaması İle Nasıl Yatırım Yapılır?

Sermaye Piyasası düzenlemelerinde Nitelikli yatırımcı olarak adlandırılmayan kişiler, bir yılda kitle fonlamasına azami 50.000 TL yatırım yapabilir.

Bu sınırlama 200.000 TL aşmaması kaydıyla, yatırımcının platforma beyan ettiği yıllık net gelirinin %10’u olarak uygulanabilir.

Söz konusu sınırlamayı Merkezi Kayıt Kuruluş takip eder.

Sermaye Piyasası Kurulu tarafında listeye alınan platformlar

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.