İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kısa Vadede Para Kazanma Yöntemi “Trade”

Birçok insan gün içi trade lere kendini kaptırmış olsa da kalbi zayıf olan kişiler için bu yöntem çok sağlıklı değildir. Ünlü araştırmacı Toni Turner’ın tahminine göre gün içi alım satım yapan kişilerin yüzde 80 i para kaybederek bu işi bırakıyorlarmış. Bununla birlikte gün içi işlemden çok para kazanmak mümkündür ve bunu yapan birçok kişi vardır.

Kısa Dönemli İşleme Karşı Gün İçi Trade

Gün içi işlem tam olarak isminden de anlaşıldığı gibidir. Hisse senedi yatırımlarınız sean açılışından seans kapanıncaya kadar gerçekleşir ve gün sonunda hep nakitte kalınır. Diğer taraftan kısa dönemli işlem biraz daha yavaş cereyan eder. Hisse senedi alım satımı birkaç günde, ancak genellikle bir hafta içinde yapılır.

Günlük trade yapan kişiler genellikle çok hızlı bilgisayarlarına güvenirler, çünkü hız gün içi işlem yapan kişiler için para kazanma noktasında anahtar gibidir. Günlük işlemlem yapan yatırımcıların ihtiyaç duydukları diğer şeyler haber kaynaklarına erişim ve teknik analiz bilgisi ile bunları yerine getirebilecek sağlam bir yazılımdır.

Bu teknik analiz yazılımı gün içi işlemi etkili şekilde yapabilmenin anahtarıdır. Nedeni ise bu tip yazılımların yaptığı şeylerden biri de hisselerin fiyat hareketindeki örüntüleri tanımaktır. Bu örüntüler deneyimli gün içi tradırlara alım veya satım kararını işaret eder.

Örüntü İşlemcileri

Beş günlük bir zaman diliminde bir günde en az dört kez aynı veya farklı hisseleri alır veya satarsanız. Sermaye Piyasası Kuruluna göre örüntü işlemcisi olarak tanımlanabilirsiniz. Ayrıca işlem hesabınızdaki öz sermaye en az 100.000 TL civarında olmalıdır.

Bu işlem türünde işlem yapan yatırımcılar büyük ölçüde şamdan grafiklere dayanarak teknik analizlerdeki örüntüleri araştırarak işlem yaparlar. Bu örüntülerin isimleri;

  • Konsolidasyon,
  • Kulplu Kap,
  • Akşam Doji Yıldızı,
  • Asılan Adam,
  • Bayrak,
  • Takoz

diye adlandırılır.

Teknik analize dayanarak işlem yapan yatırımcılar gibi gün içi işlem yapan traderlar ile kısa dönemli tradırlar da alım satım yaptıkları şirketlerin temel analizine bakmazlar, iki yöntemi kullanan yatırımcılar teknik analiz yöntemini kullanarak işlem gerçekleştirirler.

Gün içi işlem bariz nedenlerden ötürü en iyi boğa piyasalarında etkili olur ancak deneyimli işlemciler ne zaman satmaları gerektiğini anlayabiliyorlarsa ve alım satım konusunda çok iyimserseler ayı piyasasında bile çok ciddi karlar elde edebilirler.

Günlük işlem yapan yatırımcıların aradıkları, bir hisse senedi yükselmeye başlayıp zirve yaptıktan sonra hızla düştüğünde kurların düştüğü bir piyasadaki küçük artışlardır. Böyle örüntülerin hepsi kar fırsatı sunar.

Eğer günlük işlemci bir aracı vasıtasıyla çalışıyorlarsa emirlerini vermenin çeşitli yolları vardır;

  • Piyasa emirleri, Alış veya satış fiyatını belirlemesi için işlemci aracı kuruma izin vermiştir.
  • Limit emirleri, işlemci hisse senedinin alını satılamayacağı üst ve alt limitleri belirler.
  • Satın alma durakları. İşlemci hisse üzerinden anlaşılan bir fiyatta ulaştığında satın alınabilecek belirli bir hisse sayısını belirlediği işlem türüdür.
  • Kayıp durdurma. Yatırımcı bir alt limit belirler. Eğer hisse o limite ulaşırsa kayıp durdurma bir piyasa emri olur ve pozisyon kaybedilir.

Bunların hepsi de günlük işlemci için karların en yüksek düzeye çıkarılması hem de kayıpların önlenmesi açısından uygundur. Ayrıca borsada işlemlerin gerçekleştirdiği hıza yetişmek de amaçlanır.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.