İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kar Payı Nedir? Kar Payı Analizi Nasıl Yapılır?

Kar payı nedir? Kar payı hesaplama yöntemi nedir? Kar payı hisse senedinin fiyatına dayanmayan, ancak şirket kar elde ettiğinde paydaşlarını ödüllendirmeyi tercih ederse, paydaşlarına yani hisse senedi sahiplerine gerçekleştirdiği ödemelerdir.

Şirketin Yönetim kurulu, şirketin elde ettiği karına dayanarak hissedarlara kar payı dağıtıp dağıtmayacağını veya ne sıklıkla dağıtacağına karar verir. Söz konusu hususlar ülkemizde şirketin KAP sayfasından ayrıca duyurulur.

Kar payı dağıtan şirketlere gelir hisse senedi adı verilir ve gelir arayan yatırımcılar açısından da bu hisse senetleri önemlidir. Kar payları genellikle üç aylık dönemler halinde verilirken ayrıca özel olarak bir defaya mahsus da ödenebilir.

Dolaşımdaki hisse senedi veya tedavüldeki hisse senedi terimi, bir şirketin halk için çıkardığı payları ifade eder. Yurtdışı borsalarında dolaşımdaki hisse sayısının 5 milyon olan şirketleri araştırarak yatırımlarınıza başlayabilirsiniz. Bu durum hisse alım satımının çok yapıldığını ve bir senedi satmayı hedeflediğinizde kolayca elinizden çıkarabileceğinizi gösterir. Ayrıca çok hisse demek çok ortak anlamına geleceğinden dolayı kar payı o kadar azalabilir. Yatırım yaparken bunu da aklınızdan çıkarmamanız sizin açınızdan önemlidir.

Toplam Getiri Kavramının Kar Payı Açısından Önemi Nedir?

Hisse senedi piyasasında işlem gerçekleştiren yatırımcılar karlarını genellikle hisseyi alım satım yaparak elde Tahvil sahipleri ise faiz kazançlarına dikkat eder ve fiyat değişimlerine odaklanmaz. Hangi yaklaşım doğrudur? Bizce bu iki yaklaşımda da eksiklikler vardır. Eğer gelir peşindeyseniz kar payları sizin açınızdan önemli olabilirken fiyat değişimleri değer artışı sağlayan hisse senedi yatırımındaki toplam getiri son derece önemli olur.

Bir şirketin hisse senedinin toplam getirisini bilmeniz demek, özel sektör veya devlet tahvilleri ile hisse senedi getirinizi kıyaslayabilmek açısından gerçekten önemlidir. Eğer faize karşı duyarlı değilseniz bu yöntemle daha yüksek risksiz kar elde edebilirsiniz.

Hisse senedinin toplam getirisini hesaplama için; 12 aylık fiyat değişimlerini ve kar paylarını toplayın (Fiyat düşerse bunu çıkarın) ve 12 ay önceki fiyata bölün. Dönem başında 50 TL ye bir senet aldığınızı düşünün ve hisse başına 5 TL kar payı dağıtsın ve dönem sonunda hissenin fiyatı 60 TL olsun. Böyle bir durumsa hisse senedinin toplam getirisi şöyle hesaplanır:

Kar payı hesaplama Yöntemi

Kar payı: 5 TL

Fiyat değişimi veya hisse başına kar : 60-50 TL = 10 TL

10 TL/50TL =0,20 TL bu sizin hisse başına %20 lik bir toplam getiri artışı sağladığınızı gösterir.

Kar Payı Analizi Nasıl Yapılır?

Kar payı almaya hak kazanmak için Yönetim Kurulu üyelerinin kar payı dağıtımına ilişkin beyan ettiği tarihte elinizde o şirkete ait payın bulunması gereklidir. Güncel kar payını o şirketin son beş yılda ödediği rakamlarla öncelikle kıyaslayın. Eğer bir şirkette kar artmasına rağmen kar payı azalıyorsa o bu şirketin büyüme planı yaptığını gösterebilir. Eğer bir şirket büyüme amacındaysa kar payı ya düşüktür ya da hiç yoktur. Bu anlattıklarımızı uluslararası özellikle ABD borsalarında işlem gören şirketler açısından geçerlidir. Bizim ülkemizde şirket kar payı dağıtmak yerine yedek akçe ayırmayı tercih ettiği veya kar payı dağıtmamak ve daha az vergi ödemek için karını az göstermeyi tercih ettikleri görülmektedir.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.