İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kapitalist Sistemde Ekonomik Kriz Olgusu

Kapitalist sistemde krizler giderek daha sık aralıklar ile ortaya çıkmaktadır. 2008 krizinden sonra 2020 yılında Covid 19 ile hala yaşadığımız ekonomik krizde bunun göstergelerindendir.

Kapitalist Sistemde yaşanan ekonomik krizlerle birlikte krizlerin ülkelere verdikleri zararlar artarken, cebimize verdiği zararlar ise daha fazla olmaktadır. Ancak her krizin bir fırsat olduğunu unutmamak gereklidir. Burada yapmamız gereken şey krizlerden önce krizlerin geleceğini anlamak ve ona göre pozisyon almak, kriz anında ise bunu en iyi şekilde yönetmek. Eğer bunları yaparsak kriz cebimize zarar değil, yatırımlarımız ve kazancımız için büyük bir fırsata dönüşür.

Burada önemli bir kaç soru karşımıza çıkıyor.

Ekonomik Krizleri önceden nasıl anlarım?

Ekonomik krizlerde nasıl kar elde ederim?

Ekonomik Krizlerde kriz yönetimi nasıl olmalı?

Ekonomik Kriz anında yatırımlarımı nasıl korurum?

Söz konusu sorulara sizin makul bir cevabınız kesin vardır. Ancak bizim sunduğumuz cevaba da göz atmayı ihmal etmeyin. Krizlerinde daha karlı çıkabilmek için ekonomik krizin ne olduğunu iyi bilmeli ve geçmişte yaşanan krizleri iyice araştırmalıyız. Bu yazımızla birlikte sizlere ekonomik krizin ne olduğunu açıklamaya başlıyarcağız.

Kriz ve Ekonomik Kriz

Kriz sözcüğü Yunan kökenli olup, “krisis” sözcüğünden gelmektedir.”

Türk Dil Kurumuna (TDK )’ya göre Kriz;

Çöküntü olarak tanımlanmıştır.

Ekonomik kriz en gelen tanımıyla; bir ülkede veya ülkeler arasında, toplumun veya bir kuruluşun yaşamında görülen zorluk, bunalım veya buhran olarak tanımlanmaktadır.

Ekonomik krizlerde sadece ülkeler finansal anlamda değil toplumsal yapısına da verdiği zararlar göz önüne alındığında Buhran kelimesinden çok Çöküntü kelimesinin kullanılması daha makul olduğunu düşünmekteyiz.

Oxford İngilizce sözlüğe göre ise kriz sözcüğü tarihsel anlamda ilk kez on yedinci yüzyılın başlarında bir şeyin gelişmesinde yaşamsal önemi olan aşama veya dönüm noktası anlamında kullanıldığı ifade edilmektedir. Ekonomik kriz teriminin anlamı on dokuzuncu yüzyıla gelindiğinde genişleyerek bir rahatsızlık ve gerilim dönemini belirtmek için kullanılmıştır.

Krizleri genel anlamda altı başlık altında inceleyebiliriz. Bunlar;

  1. Ekonomik Krizler
  2. Real Sektör Krizleri
  3. Finansal Krizler
  4. Bankacılık Krizleri
  5. Para Krizleri
  6. Finansal Balonlar

2020 Covid 19 la birlikte yaşadığımız krizin Real Sektör Krizi olduğunu söyleyenebilir.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.