İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İşlem Yapma Stratejiniz Nedir? Temel, Teknik Analiz

İşlem yapma stratejiniz nedir? Ne tür bir alım satımcısınız? Temel değerci mi yoksa teknik analizci misiniz? Bu soruların cevaplarının hepsi sizin me tür bir yatırımcı olduğunuzu yansıtır.

Temel Analiz veya Temel Değer Analizi

İki temel işlem teorisi vardır. Birinci teoriye göre belirli bir piyasada arz ve talebi etkileyen dışsal faktörlerin incelenmesini içeren temel değer analizidir. Temel değer analizi, devletin içinde bulunduğu durum, ülkenin içinde ve dışında yaşadığı ekonomik olaylar, şirketin fiyat kazanç oranları, bilançoları gibi faktörleri ele alarak alım satım yapılmasına denir. Bu teoriye göre yatırımcılar belirli bir piyasada arz ve talep faktörlerini veya temel değerleri gözlemleyerek, bu değerlerdeki değimi piyasa fiyatına yansımadan önce, onun piyasa koşullarında yaratacağı değişimi öngörmenin mümkün olduğunu varsayarlar.

ABD yatırımcısının büyük çoğunluğu temel değer analizinden yanadır. Söz konusu analize dayanarak işlem yapmak oldukça zordur. Tüm bu değerleri ve koşulları anlayıp ona göre piyasadan hızlı davranmak akıllı bir yatırımcı için dahi oldukça zahmetli bir iş haline gelir. Bu teorinin bir zorluğu da piyasa düşerken ne yapacağınızı söylememesidir.

Teknik Analiz ve Türleri

İkinci teori ise teknik analiz dediğimiz analizdir. Temel analizin tam tersidir. Bu yaklaşıma göre zaman içinde verili herhangi bir anda piyasa fiyatlarının o piyasadaki arz ve talebi etkileyen tüm bilinen faktörleri yansıttığı inancına dayanır. Teknik analiz piyasa dışındaki temel değer faktörlerini değerlendirmek yerine bizzat o andaki piyasa fiyatları ile ilgilenir. Teknik analizci işlemleri günlük fiyat trendlerini dikkatlice analiz edilmesinin fiyat trendlerinden yararlanmanın etkin bir aracı olduğuna inanır. Teknik analiz anlayışının aldatıcı hale geldiği ve yatırımcıların dikkat etmesi gereken nokta da burasıdır.

Temelde iki teknik analiz biçimi vardır. İlki piyasanın yönünü takip etmek için grafikleri okuma ve göstergeleri kullanma kabiliyetine dayanır. Teknik işlemci denilen bu işlemciler piyasanın yönünü öngörmek amacıyla tasarlanmış yöntemlerden yararlanır.

Bununla birlikte teknik analizin ne öngören ne de tahmin eden bir türü daha vardır. Bu stratejide fiyat esas alınır. Bu yönteme de trend takipçiliği denir. Bu yöntemi uygulayanlar piyasanın yönünü tahmin etmek yerine piyasanın hareketlerine, ortaya çıktıklarında tepki gösterme stratejisi izlerler. Trend takipçileri ne olacağını tahmin etmezler bunun yerine gerçekleşmiş olana yanıt verirler. Stratejilerini istatistiksel olarak doğrulanmış işlem kurallarına dayalı tutmaya çalışırlar. Bu onların piyasaya odaklanmalarına ve duygusal davranmalarına olanak sağlar.

Ancak fiyat analizi trend takipçilerinin bir trendin tam dibinde piyasaya girmelerine veya trendin tam tepe noktasında piyasadan çıkmasına asla izin vermez. İkincisi fiyat analiziyle her gün işlem yapmaları gerekmez. Trend takipçiliği piyasayı zorlamaz. Bunun yerine doğru piyasa koşulları oluşuncaya kadar sabırla beklerler. Üçüncüsü fiyat analizinin performans hedefi gibi bir derdi yoktur. bazı işlemciler günde şu kadar kazanmalıyım diye bir strateji benimsemiş olabilirler. Trend takipçiliği onlara piyasa ya hareket etmezse ne olacak sorusunu yöneltir.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.