İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İş Modeli Nedir? Yeni İş Modeli Nasıl Kurulur?

İş modeli nedir? Şirketler para kazanabilme için ihtiyacı olan kesime mal veya hizmet üreterek katma değer yaratırlar. Yaratılan bu katma değer ve bunun yapılma şekline iş modeli denir.

Karadeniz de yaşadığınızı hayal edin, köylerinizde yaşarken size suyu kimse satamaz çünkü oradaysanız su boldur ve gittiğiniz her yerde suyu alabilirsiniz. Ancak o kaynak sudan suyu alıp, şişelere doldurup şehirlerde satarsanız bu bir iş modeli olur. Burada üretilen değer ürünün kendisi değildir verilen hizmettir.

Çiğköfteci açmak bir iş modelidir. Çiğköfteyi farklı bir yerde açmak da farklı bir iş modelidir. İki dükkanın kirası birbirinden farklı olduğunu varsayarsak iki dükkandaki çiğ köfte fiyatları da doğal olarak birbirinden farklı olur. Aynı ürünü yüksek fiyatlar satmak zorunda kalan dükkan ürünlerin satabilmek için dükkanını daha lüks ve hoş dekor yapılması gerekir. Bu durumda hangi dükkan sizce iş yapar. Dükkan kirası ucuz ve ürünleri daha ucuz olan mı yoksa diğer dükkan mı? Bu soruya kesin bir cevap vermek için o civarın sosyoekonomik yapısını bilmek gerekir. Ayrıca o civarda kozmopolit bir halk yapısı varsa, her iki dükkan da kendisine uygun müşteri bulabilir veya ikisi de bulamayabilir.

Bazı şirketlerde işler kötü idare edilse bile firma satış yaparsa şirket para kazanır. Şirkette standartlar zayıftır, sık değişir, maliyetler yüksektir, müşteri ilişkileri zayıf ama firma kar elde etmeye devam eder. Böyle bir durumda o şirketin iş modelinin tutmuş olduğu anlamına gelir. İş modeli peki nasıl tutmuştur? Bunu bilemeyiz.

Aynı yerde birden fazla aynı işi yapan iş yeri açıldığını düşünün. Emin olun bunlardan bir tanesi tutup diğerleri tutmaz. Biri hariç diğerleri para kazanamaz. Böyle bir durumda o işi yapan yer ile ilgili tarih yeniden yazılmış olur. İlk başlarda hiç kimse tarafından sevilmeyen firma birden herkesin gözbebeği olabilir. Bazen de tam tersi bir hal alır. Firma iyiydi ama kalitesini çok bozdu vs. gibi şeyler söylenmeye başlar.

Telefon üretiminde bu olaya bir örnek vermek gerekirse. I phone üretilmeden önce neredeyse kapanmakta olan Apple firmasını hatırlayalım ve onun kurduğu iş modelinden sonra o devrin devi olan ve şu anda akla hiç gelemeyen Nokia yukarıda anlattığımıza çok iyi bir örnektir.

İş Modeli Bir İş Planı Değildir!

Son zamanlarda sıklıkla kullanılan iş modeli nedir ? Ne değildir ? Uzun süredir kullanılan bu kavrama yapılan atıflara baktığımız zaman çok çeşitli yaklaşımlar görebiliyoruz ancak tam bir tanım bulmak oldukça zordu ancak, Alexander Osterwalder‘ın, ortak bir dil geliştirmek için yaptığı tanım sanırım en güzel tanımlardan biridir : İş Modeli, bir şirketin “değeri” nasıl yaratıp, nasıl dağıttığını ve finansal sürekliliğini kazandığını tanımlayan mantık modelidir. Bu tanımlama, işin nasıl para kazanmayı amaçladığını gösteren ve işin dört ana ögesi olan müşteri, öneri (satılan şey), altyapı ve finansal sürekliliği kapsayan dokuz temel yapı taşından oluşur.

Yeni İş Modeli Nasıl Kurulur?

İş Modelinin 9 Temel Unsuru Vardır Bu unsurlarla birlikte sağlam bir iş modeli kurulabilir.

1.Müşteri Segmentleri (kesitleri),

2.Değer Önerisi

3.Kanallar

4.Müşteri İlişkileri

5.Gelir Akışı

6.Temel Kaynaklar

7.Temel Faaliyetler

8.Temel Ortaklıklar

9.Maliyet Yapısı

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.