İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İş Bulmak İçin Dünyanın En Cazip Şehirleri

Avrupa merkezli bir araştırma şirketinin yapmış olduğu araştırmaya göre, cazip iş imkanının dünyada en fazla olduğu kentin ABD’de ki Boston şehri olduğunu ortaya çıkardı.

Avrupa’nın çeşitli kentlerinde büroları bulunan Movinga adlı şirket, dünyada iş bulmak için en cazip 100 kenti belirledi. Söz konusu araştırmaya göre;

İstihdam oranı, gelir, kadınların rahatlığı, göçmenlerin iş bulma oranı, kurulan yeni şirketlerin oranı, yaşam seviyesi, sağlık harcamaları gibi bir çok farklı kriter bir arada değerlendirilerek , dünyanın iş bulma açısından en cazip şehirlerinin olduğu 100 şehri belirlendi.

Bu çerçevede Dubai, gençler için iş bulma açısından oldukça cazip bir kent olarak ifade edilirken, kadınların kendilerini geliştirmesi açısında sınıfta kaldığı için ise listede ilk sıralara girememesi söz konusu kriterlerin hepsinin ne derece önemli olduğunu ortaya koydu.

OECD verilerini temel alan araştırmada, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 10 ülke için söz konusu ülkelerin şehirleri için yeterli bilgilerinin olmadığı gerekçesiyle listede yer almadı.

Boston’un ilk sırada yer aldığı listede, Almanya’dan Münih ikinci, Kanada’dan Calgary üçüncü sırada yer aldı. Yine Almanya’dan Hamburg ve Stuttgart listede 4. ve 5. sırada yer aldı. İngiltere’nin başkenti Londra 6. sırada, Singapur 7. sırada, Norveç’in başkenti Oslo ise 8. sırada yer alırken, Almanya’nın Frankfurt şehri 9. sırada, İrlanda’nın Edinburgh kenti ise 10. sırada kendine yer buldu.

New York ‘un 13 . sırada yer aldığı listede, Berlin ise kendine 14. sırada yer buldu. Tokyo 45. sırada, Paris 62. sırada yer bulurken, Prag 4. sırada, Amsterdam 52. sırada yer aldı. Listenin sonlarında Brüksel 96. sırada yer alırken, Meksico City 99. sırada, Atina ise 100. sırada yer aldı.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.