İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İktisadi Ne Demek? İktisadi Nedir?

İktisadi kelimesini sizler için araştırdık. Bulduğumuz sonuçlar doğrultusunda iktisadi kelimesinin anlamını sizler için aşağıda ayrıntılı bir şekilde sunduk.

İktisadi kelimesi iktisat kelimesinden türetilmiş bir kelimedir. İktisat kelimesinin TDK’da ekonomi ve tutum olarak karşımıza çıkar. İktisat kelimesi cümlede isim olarak kullanılır. Arapça kökenli olan bu kelime Arapça dil bilgisinde isimden sıfat yapan yapım ekini alarak iktisatla ilgili konuları belirten iktisadi kelimesine dönüşmüştür.

TDK’da  İktisadi Ne Demek?

 İktisadi kelimesinin anlamı TDK’nın sözlüğünde “ekonomik” olarak ifade edilmiştir Bu kelime ekonomiyle alakalı, ilgili,  ilişkili anlamını taşımaktadır. Ekonomi konuları iktisadi konular olarak da belirtilebilir.

 İktisadi Nedir?

 İktisadi daha önce de belirttiğimiz gibi ekonomik konulardan bahsetmek için kullanılan bir kelimedir. Bu  kelime dilimize Arapçadan girmiştir. Arapçada iktisadi kelimesinin türemiş olduğu iktisat kelimesinin anlamı doğruca hedefe yönelmek, doğru yol, amaca uygunluk gibi anlamlarda da kullanılmaktadır..

 Dilimizde yazılı kaynaklarda bu kelimeye ilk defa 1901 yılında Kamus-ı Türki’de denk gelmekteyiz. Arapçada kasıt, doğru yol, hedefe yönelme gibi anlamlara gelirken Türkçede ekonomi anlamında kullanıma girmiştir. Bunun sebebi ise iktisat biliminin parasal kaynakları en doğru şekilde en tasarruflu olarak doğru hedef ve amaca uygun şekilde yönetilmesini amaçlamasına bağlanmıştır. Ancak iktisat kelimesinin Arapçadaki anlamlarındaki gibi kullanımı da halen oldukça yaygındır. Buna rağmen TDK sözlüklerinde bu anlamlara yer verilmemiştir

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.