İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Hisse Senedi Türleri Nelerdir? Ne Alabilirsiniz?

Hisse senedi size şirkete ortak yapan kağıda verilen addır. Hisse senedi türlerini bilmek akıllı yatırımcılar açısından oldukça önemlidir. Hisse senetleri değerli olan şirketlerin, çoğu neredeyse herkesçe bilinen halka açılmış en prestijli oldukları düşünülür. Genellikle büyük şirketlerde oluşan bu karışımda Dünya borsaları için o ülkelerin en değerli şirketleri yer alır.

Bu şirketlerin belli bir bölümü faaliyet gösterdiği sektörlerde lider konumda olan şirketlerdir. Bu şirketlerin payları geçmiş performansları açısından sağlam oldukları için yatırımcılar açısından iyi bir yatırım aracıdır.

Hisse Senedi Türleri

Yatırımcılar için hisse senedi almadan önce yatırım stratejisini belirlemesi gerekir. Yatırım stratejisini belirledikten sonra da stratejinize en yatkın olan hisse senedi türleri ne yatırım yapmalısınız.

Değer Artışı Sağlayan Hisse Senetleri

İsminden de anlaşıldığı gibi değer artışı sağlayan paylar güçlü büyüme potansiyeline sahip şirketlerin paylarıdır. Bu kategoride yer alan şirketler satış, kazanç ve piyasa hakimiyeti ekeonominin genel durumuna göre daha hızlı büyüyen şirketlerdir.

Bu tarz hisse senetleri genellikle ar-ge açısından gelişmiş olan şirketlerdir. Bu tarz şirketlerden kar payı alamazsınız bu şirketler kar paylarını dağıtmak yerine yeni buldukları ar-ge lere yatırım yaparak piyasaya öncülük ederler. Bu grupta yer alan hisse senetleri birinci grupta yer alan hisse senetlerine göre daha riskli oldukları söylenebilir. Ancak riski yüksek olsa da kar getirme potansiyeli birinci grupta yer alan şirketlere göre daha fazla olduğu söylenebilir.

Yatırımcıya Not:

Fiyatları mantıksız bir şekilde hızlı yükseliyor gibi görünen senetlere dikkat edin. Bazen manipülatörler değer artışı sağlayan hisse senetlerinin aşırı yükselmesine olanak sağlarlar. Sonra hepsi elindekileri satarak hisse senedinin hızla düşmesine yol açabilirler.

Gelir Hisse Senetleri

Gelir hisse senetleri isimlerinin gösterdiği şeyi yaparlar yani yatırımcılar için istikrarlı gelir akışı sağlayan hisse senetleridir. Bu tar paylar düzenli şekilde yatırımcılara kar payı ödemesi yaparlar. Bu kategoride yer alan hisse senetleri Türkiye borsasında genellikle Yıldız Pazarda yer alan hisse senetleri olduğu söylenebilir. Bu tarz hisse senetlerinin fiyatı da arttığı için iki taraflı gelir kazandırabilir.

Tercihli Hisse Senetleri

Tercihli hisse senetlerinin, tahvillerle neredeyse adi hisse senetleri olduğu kadar ortak noktası vardır. Aslında bu tarz paylarda bir geri ödeme tarihi ve şirketin kazançlarına bakmaksızın ödenen sabit bir kar payı vardır.

Bir şirketin finansal sorunları varsa kar payı ödeme zamanlarında tercihli hisse senetlerinin önceliği söz konusudur. Refah zamanlarında bazı tercihli hisse senetleri kazançlara dayanan ikinci bir kar payı ödemesi alabilir. ( Türkiye’de bu tarz bir hisse senedi olmamasına karşın ABD borsalarında bu tarz paylar bulunmaktadır. )

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.