İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Hangi Şirkete Yatırım Yapılmalı?

Hangi şirkete yatırım yapılmalı? veya Hangi şirkete yatırım yapmak daha karlı? Birçok acemi Yatırımcılar açısından bu soruların başkaları tarafından cevaplandırılması istenir. Ancak akıllı yatırımcılar bu sorulara cevabı kendi verir. Çünkü akıllı yatırımcılar içinde para kazanma garantisi olan şeyin başkasıyla paylaşılmayacağını bilir. Şöyle düşünün haftaya yapılacak sayısal lotonun numaralarını siz bilseniz herkese söyler misiniz? Tabi ki hayır. Çünkü insan bencil bir varlıktır. Her ne kadar buna inanmak istemeseniz de öyledir. İşin içinde ticaret ve para varsa daha da bencildir.

Öncelikli olarak akıllı bir yatırımcıysanız Borsa’da teknik ve temel analiz yaparak yatırım yapacağınız şirketlerin sayısını bir azaltmanız gerekir. Daha sonrasında ise araştırmanızı daha da detaylandırmanız gerekmektedir. Belirli bir şirketin hisse senedini neden alırsınız? Tabi ki gelecekteki değerinin artacağını düşündüğünüz için. Bir şirketin payını alıp uzun dönem onu elinizde tutmanız akıllı bir davranıştır. Böylece o sizin kaliteli yatırım stratejinizin bir parçası haline gelir. Diğer faktörlerin yanı sıra, şimdi söyleyeceğimiz özelliklere sahip olan bir şirketin hisse senedini satın almak akıllıca olabilir.

Hangi Şirkete Yatırım Yapılmalı?

Sağlam İş Modeli olan şirketlere yatırım yapılmalı.

Sağlam iş planı, ileriki yıllarda nerede olmak istediğini bilen ve oraya nasıl varacağına dair bir planı var olan şirketin hissesine yatırım yapmak akıllıca olabilir. Net bir hedefi olan bir işletmenin, sağlam bir planı olmayan şirketlere göre başarıya ulaşma hedefi sizce de daha yüksek değilmidir?

Yönetim Kurulunun Önemi

Deneyimli, yenilikçi ve vizyoner bir yönetim kadrosu olan bir şirket ileriye daha sağlam adımlarla ilerler. Yıldız yöneticilerin şirketlerin geleceği üzerinde büyük etkileri olmuştur. Ayrıca yönetim değiştiğinde genelde şirketlerde gözle görülür bir değişim görülür. Kilit konumdaki yöneticilerin değişmesi ile şirketin felsefesi tamamen değişebilir. Bundan dolayı yatırım yapacağınız şirketlerin yönetim kadrosuna muhakkak bakın ve onları araştırın.

Şirketin Piyasadaki Payı

İnsanların çoğu şirketin ürettiği mal ve hizmetlere güvendiğinde, şirketin tüketicilerin tercihleri arasında iyi bir anlayışa sahip olacaktır. Çevrenizde böyle şirketler muhakkak vardır bu şirketler yani piyasa liderleri konumlarını kılı kırk yararak oluşturur. Unutmamak gerekir ki en büyük şirket performansı her zaman satın alınacak en iyi hisse senedinin göstergesi olmayabilir. Dikkatli olun ve rakiplerin çok olduğu piyasalardaki araştırmanızı daha dikkatlice yapın ve unutmayın ki bazen en iyi ikinci şirketin hisseleri en iyi yatırım olabilir.

Rekabet Avantajı Olan Şirketleri Hedefleyin

Rekabette avantaja sahip olan işletmeler genelde pazarlama ve teknoloji gibi alanlarda en son trendlerin ve endüstriyel değişimlerin en tepesinde olan şirketlerdir. Rakiplerinin ilerisinde olan ve büyük olasılıkla rakiplerinin hep bir adım ilerisinde olacak olan şirketlere yatırım yapmak daha avantajlı olabilir.

Yeni Gelişmelere Ayak Uyduran Şirketlere Önem Verin

Eğer bir şirket AR-GE çalışmalarına önem veriyorsa piyasaya başarılı yeni ürünler vermesi muhtemeldir. Eğer ürün veya hizmet başarılı olursa hisse senedi fiyatı da ardından yükselmesi beklenir.

Kısaca hangi şirkete yatırım yapılmalı sorusu tüm yatırımcılar için çok önemlidir. Belirli bir şirketin gelecekteki durumu umut vaat ediyorsa o şirketin hissesine sahip olmak akıllı bir yatırım stratejisi olabilir.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.