İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Gelir Tablosu ve Kapsamlı Gelir Tablosu Nedir?

Kapsamlı gelir tablosu; işletmenizin faaliyet gösterdiği alanlarda belirli dönemlerde genellikle 3 er aklık dönemlerde elde ettiği tüm gelirleri ile katlandığı tüm giderleri ve kar zarar durumunu gösteren finansal tablodur.

Bu tablolar işletmenizin belirli bir döneminin faaliyet sonucunu gösterir. İşletmelerde her faaliyet dönemine ait finansal performansın, bir göstergesi olması sebebiyle gelir tablosu aynı zamanda finansal performans tablosu olarak da adlandırılır.

Finansal durum tablosu veya Bilançoda işletmenizin dönem karı sadece tek bir kalemde gösterilirken; kapsamlı gelir tablosu veya finansal performans tablosunda kar veya zararın adım adım nasıl oluştuğu görülmektedir. Dipnotlarda bu kalemler hakkında açıklayıcı bilgiler yer almaktadır.

Gelir tablosu, özellikle ortaklar, yöneticiler, ve işletmeyle ilgilenen diğer kesimlerin kar veya Karın oluşumuna ilişkin bilgileri, finansal durum tablosuna yani bilançoya göre daha detaylı olarak elde ettikleri bir tablodur.

Gelir tablosu, bilanço gibi statik bir tablo değil, dinamik bir tablodur.

Kapsamlı Gelir Tablosu Düzenleme Biçimleri Nelerdir?

Kapsamlı gelir tablosu bilanço da ki gibi iki farklı şekilde düzenlenebilir.

Hesap Tipi Gelir Tablosu: Hesap tipi olarak düzenlenebilen kapsamlı gelir tablosunda, işletmenizin bir döneminde katlandığı giderleriniz sol tarafa yazılırken, gelirleriniz ise sağ tarafa yazılarak oluşturulur.

Rapor Tipi Gelir Tablosu: Rapor tipi olarak düzenlenen kapsamlı gelir tablosu veya finansal performans tablosunda işletmenizin tüm gelir ve gider kalemleri alt alta yazılarak hesaplanır. Çeşitli kar rakamlarının sonunda dönem net karına oradan da kapsamlı gelirine ulaşılır.

Gelir Tablosu Kalemleri ve bunların gösterimi:

  • Sürdürülen Faaliyetler Bölümü
  • Durdurulan Faaliyet Bölümü
  • Diğer Kapsamlı Gelir Bölümü

Bir işletme analizinde bu kalemlerin hepsine ayrı ayrı bakmak gerekir. Bir işletme eğer esas faaliyetlerinden değil de yan gelirlerinden elde ediyorsa o işletmede ters gider bir şeyler olduğunu gösterir. Yada önceki dönemlere göre bir işletmenin esas faaliyet karı aşırı artmışsa bu işletmenin diğer yıllarda da gelirini aynı seviyede artırabileceği anlamına gelmez. Bunun sebebinin anlaşılması için gelir tablosunun altında yer alan dipnotların okunması gerekmektedir. Yatırım yaparken işletmelerin mevsimsel olarak elde ettiği karlara dikkatlice bakmak gerekir. Eğer bir işletme yaz aylarında aşırı kar elde ediyorsa bu işletmeye yaz aylarındaki bilançosu açıklanmadan önce yatırım yapılabilir.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.