İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Forward, Alivre Sözleşmeler Nedir?

Türev araçların bir alt türü olan Forward sözleşmeleri veya Alivre sözleşmelerinin ne olduğunu, bu sözleşmelerde işlem yaparak nasıl para kazanılacağını hep beraber bu yazımızda öğreneceğiz.

Forwrad veya alivre sözleşmeler alıcı ile satıcının belirli bir varlığı sözleşme tarihinde belirlenen fiyat üzerinden ilerideki bir tarihte teslim alınmasına, karşı taraf için teslim edilmesine veya vade zamanı mahsuplaşmamasına yönelik olarak yapılan türev araç sözleşmeleridir.

Alivre yani forward sözleşmelerinde tarafların oturum karar verdiği tarih vade tarihidir. Sözleşme tarihinde örneğin 3 ay sonra bana 2.000 $ alma taahhüdü verilirken sözleşmenin karşı tarafı da 3 ay sonra 2.000 $ satma taahhüdü verir. Burada önemli olan husus 3 ay sonra doların kaç olacağı hususudur. Dolar bu gün 8 TL iken 3 ay sonra dolar borcu olan kişi doların çok fazla yükseleceğini ve 10 TL olacağını düşünsün. Karşı taraf ise doların aşırı değerlenmeyeceğini ve 3 ayda sadece 8,5 TL olabileceğini düşünsün. Dolar borcu olan kişi, doların 8,5 tl olacağını düşünen kişi ile bu gün 3 ay sonrası için 2.000 $’ı 9 TL’den alma üzerine yaptıkları sözleşmelere Forward veya alivre sözleşme denir.

Bu işlemden kar elde etmek isteyen yatırımcı 3 ay sonra doların ne olacağını iyi tahmin eden şahıstır. Dolar 3 ay sonra eğer 9,10 TL olursa doları 9,00 TL den alacak olan yatırımcı 200 TL kar elde eder. Vade sonunda taraflar birbirleri ile anlaşıp sadece bu 200 TL yi vererek mahsuplaşabileceği gibi, 2.000 $ ı 9 TL’den satın alarak da mahsuplaşabilir.

Alivre sözleşmeler vadeli işlem sözleşmeleri gibi standart değildir ve borsalarda genellikle işlem görmezler. Yüklü miktarda yabancı menkul borcu olup, ilerisini öngöremeyen kişiler borçlarını bu günden sabitlemeye yönelik olarak yaptıkları sözleşmelerdir. Genellikle bu sözleşmeler kişiler arasında yapılırken bankalarda belli bir bedel karşılığında bu sözleşmeleri yaparlar.

Alivre sözleşme yapacak olan yatırımcıların dikkat etmesi gereken hususlar;

Vade tarihinde anlaşılan menkulun sizin belirlediğiniz değerden fazla olacağını düşünmelisiniz,

Sadece kar amacıyla bu sözleşmeleri yapıyorsanız vade sonunda teslim yükümlülüğünden ziyade mahsuplaşma yöntemini seçmelisiniz.

Alivre sözleşmelerin dayanak varlığı Dolar, Euro, menkul kıymet olabileceği gibi tarımsal ürün, demir gibi çeşitli varlıklarda olabilir.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.