İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Fiyat Kazanç Oranı İle Firma Değerinin Tespiti

Fiyat kazanç oranı yöntemi ile şirket değerinin nasıl tespit edileceğini, hisse başına düşen net kara karşılık yatırımcıların ne kadar ödemek istediğini bu yazımızda açıklayacağız.

Fiyat kazanç oranı diğer ismiyle FK oranıdır. Firma değerini tespit etmek için yatırımcıların en sık kullandığı yöntem FK oranıdır. Bu oran yatırımcılara hisse başına düşen net kara karşılık, yatırımcıların şirkete ne kadar ödemeye razı olduğunu gösterir.

Diğer bir ifadeyle Fiyat kazanç oranı hisse senedinin piyasa fiyatının, hisse kazancının kaç katı olduğunu gösterir.

FK oranı piyasa analistleri ve yatırımcılar tarafından sıklıkla kullanılır. Firmaların veya sektörlerin potansiyel karlılığını ifade eder. Aynı zamda oluşan bu karlılığın şirketin hisse fiyatıyla karşılaştırılmasını yapabilirsiniz.

Yatırımcılar Firma Değerinin Tespitinde FK Oranını Kullanma Sebepleri Nelerdir?

Kısaca açıklamak gerekirse;

Bu oranın hesaplamak yatırımcılar açısından kolaydır. Hesaplarken gerçek veriler kullanılması ve kar eden tüm firmalara uygulanabilmesi yatırımcıları cezbeder. Ayrıca bu oran etkin bir piyasada gerçeğe çok yakın değerler verir.

Fiyat Kazanç Oranını Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Şirketin tahmini karları, kardaki büyüme oranları ve karların istikrarlı olup olmaması başlıca faktörlerdir. Bunların dışında ortalama kar payı dağıtımı, finansal kaldıraç ve ekonomik koşullarda bu oranı etkileyebilmektedir.

Fiyat Kazanç Oranının Eksiklikleri Nelerdir?

Bu oranın şirket değerini hesaplamadaki en büyük eksikliği net karın gösterge olarak kullanılmasıdır. Daha basit ifade edersek, net kar muhasebe uygulamalarından etkilediğinden dolayı bu oranı etkileyebilmesi muhtemeldir.

Aynı sektörde faaliyet gösteren iki firmanın farklı muhasebe politikalarından dolayı net karları farklı çıkabilmektedir. Hatta bir firma kar elde ederken diğer firma zararda dahi gözükebilir.

FK Oranı Nasıl Hesaplanır

Fiyat Kazanç Oranı: Hisse Senedi Piyasa Fiyatı/ Hisse Başına Kar

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.