İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Finansal Tablolar İle İlgili Genel Bilgiler

Finansal Tablo analizine giriş yapmadan önce finansal tablolar hakkında genel bilgileri öğrenmekte fayda var. Söz konusu makaleyi okuduktan sonra Türkiye Muhasebe Standartları veya Türkiye Finansal Raporlama Standartları (TMS/TFRS) hakkında genel bilgileri, TMS veya TFRS’nin finansal tablolara etkisini anlayabilirsiniz.

Finansal Analiz

Bir işletmenin finansal tablolarının finansal teknikler yardımıyla analiz edilmesi ve bu analize dayanarak işletmeniz veya araştırmasını yaptığınız şirket hakkında birtakım yargılara varılması faaliyetidir.

Finansal analizin hammaddesi finansal tablolardır.

Finansal Tablo

Muhasebenin, işletmenizde meydana gelen ve para ile ölçülebilen değer hareketlerini kaydedip niteliklerine göre sınıflandırarak ürettiği bilgileri; başta şirketin ortakları ve alacaklıları olmak üzere işletme ile ilgili tüm çıkar gruplarına, belirli aralıklar ile ( genelde 3 ayda bir) sunduğu raporlara denir.

Finansal Tablo Hazırlamanın Amacı

Finansal bilgi kullanıcılarına işletmenin finansal durumu, finansal performansını, nakit akışlarını ve bunlardaki değişimler gibi ihtiyaç duydukları bilgileri sunmak olduğu söylenebilir.

Ayrıca finansal tablo hazırlayarak işletmeniz emanet ettiğiniz yöneticilerin kaynaklarınız ne derece etkin kullandıklarında gösterir.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.