İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Etkili Yönetimin Altı Temel Kuralı Nedir?

Etkili Yönetimin Altı Temel Kuralı Nedir? Yönetim işleri doğru yapmaktır, liderlik ise doğru işleri yapmaktır demiş Peter Drucker. Şirketiniz var ve yıllardır büyüyemiyorsa iyi bir yönetimi olmadığını veya iyi bir yöneticisi olmadığını söyleyebiliriz. Şirketiniz finans açısından ne kadar sağlam olursa olsun vizyoner bir yöneticisi yoksa şirketiniz ilerleyemez. Bu yazımızda sizlere iyi bir yönetim ve yönetici nasıl olunur onları anlatacağız.

Yönetim Nedir?

İşletme okullarında bilimsel yönetim be iyi eğitimli profesyonel ihtiyacını karşılamak için birçok şey yapılmaktadır. Ama becerikli bir yönetici olmayı okul sıralarında alınan dersler ile öğrenebilir misiniz? Cevabı tabi ki de hayır. Okulda birkaç basit prensip dışında yönetim ile ilgili pek bir şey öğrenemezsiniz. Yönetim en iyi tecrübe yoluyla öğrenileceğini unutmayın.

Yönetim basittir ancak basite alınmamalıdır. Yönetim esas olarak belirli bir amacı gerçekleştiren sürekli var olan Değişimin ve Belirsizliğin açıklamasını yaparak belirli bir hedefi başarmak için bir grup insanı koordine etme eylemidir.

Yönetimi fırtına olan bir denizde dümene geçen kaptan gibidir. Bu durumda yapabileceğiniz tek şey dümeni sağa sola çevirmektir. Ancak unutmamak gerekir ki bunu yapmak basit görünse de tecrübesiz bir kaptansanız o gemi karaya oturur.

Etkili Yönetimin Altı Temel Kuralı Nedir?

  1. Yapılacak işi hızlı ve yüksek kalitede yapabilecek en küçük gruba görev verin. Karşılaştırmalı Üstünlük teorisine göre bazı insanların belirli görevleri yerine getirmede diğerlerinden daha başarılı olduğunu göreceksiniz. Dolayısıyla verdiğiniz işleri halledecek en iyi ekibi seçmek için zaman ve kaynak harcasanız da işi daha iyi yapan ekibe vererek verimlilik sağlayabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken şey bu yöntemde ekibi çok geniş tutmayın ama iletişim yükü teorisindeki prensibe göre en az üç en fazla sekiz kişiden oluşan kadrolara ekleyeceğiniz her ilave birey o takımın performansını aşağıya doğru çeker.
  2. İstediğiniz nihai sonucu, mevcut durumu ve kimin hangi işi yapmaktan sorumlu olduğunu çalışanlarınıza açıkça anlatmayı ihmal etmeyin. Ekipteki herkes projeyle ilgili olarak niyetinizi, bunun önemli olma gerekçelerini ve projede yerine getirmesi gereken işi bilmek zorundadırlar. Aksi durumda çalışanlardan bazılarının işlere seyirci olarak kaldığını görebilirsiniz.
  3. İnsanlara saygılı davranın. Çalışanlarını takdir edin, nazik ve saygılı davranarak ekibinizdeki kişileri önemli hissettirin. Bu durumda çalışanlarınızın işlerine daha fazla sahip çıktıklarını göreceksinizdir. Ayrıca çalışanlarınıza böyle davranarak çalınanlarınızın size saygı duymasını da sağlamış olursunuz. Ayrıca ekibiniz birbirini destekleyen koşullar altında ne kadar çok çalışırlarsa gruplaşma duygusu o kadar artarak ekibiniz daha uyumlu hale gelir.
  4. Çalışan herkesin mümkün oldukça verimli çalışmalarını sağlayacak bir çevre oluşturun. Ardından da herkesin kendi işini yapmasına olanak sağlayın. Çok iyi oluşturulmuş bir çalışma ortamı, işletmeyi yönetmenin en önemli unsurlarındandır. Çevrenin çalışanlarınızın yaptığı işleri desteklemesini sağlayın. Çalışanlarınıza anlamsız bürokratik işlemler ile dikkat dağıtıcı gereksiz toplantılar yapmamaya çalışınız.
  5. Kesinlik ve öngörü konularında ve çalışanlarınıza verdiğiniz hedeflerde gerçek dışılıktan uzak durmak verimlilik ve motivasyon açısından oldukça önemlidir. Projelerinizi veya hedeflerinizi tamamlamak için agresif bir plan yapabilirsiniz ancak planınız belirsiz ve planlama yanılgısına düşerseniz planlarınız tutmayacağını unutmayın. Yaptığını planları her aşamada güncel tutun ve üzerinden sıklıkla geçin.
  6. Yaptığınız şeylerin işe yarayıp yaramadığını ölçün. Eğer yaptığınız şeyler işe yaramıyorsa o konuda ısrar etmeden değiştirin. Etkin yönetimde en önemli yanlışlardan bir tanesi de öğrenmeyi gereksiz kıldığının düşünülmedir. Bu zihniyet yaptığınız ilk planın kusursuz işlerse geçerli olur. Ancak iyi bir yönetici olmanın asıl sırrı çok fazla hata yaparak yeniden ve yeniden bireyler üreterek ekibinizden en iyi sonucu almaktır. Bu da yeni şeyler öğrenerek mümkün olur.

Yukarıda belirttiğimiz hususları işletmenize iyi bir şekilde uygulayabilirseniz ekibinizin çok verimli olduğunu göreceksiniz. Bu tarz yönetim uygulamaları düşünüldüğü gibi emir komuta zinciri içerisinde olan şeyler değildir.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.