İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ekonominin Temel Prensipleri Nelerdir?

Ekonominin temel prensipleri her bir yatırımcı için bilinmesi gereken temel kavramlardandır. Ekonominin temel prensipleri; fiyat, gelir, tüketim ve yatırımdır.

Günümüzde ekonomi çok karmaşık bir hal aldığı ve çok hızlı bir şekilde gelişen bir mekanizma olduğu kesindir. İnsanların günümüzde birbirleri ile bu kadar etkileşim içinde olmasından dolayı ekonominin bu kadar hızlı gelişmesi doğaldır.

Kimi yatırımcılar alım yaparken, kimileri ise satım yapıyor, bazıları üretim bazıları ise tüketim yapıyor. Bir sistem olarak ekonomi, yaşamak için insanların ihtiyaç duyduğu şeyleri insanlara sunar.

Özetle yatırım yapmak isteyen bir kişiyseniz ekonominin işleyişi veya güç anlaşılır incelikleri konusunda çok şey bilmenize gerek yok. Ancak ekonominin temel prensiplerini anlamamız gereklidir.

Ekonominin Temel Prensipleri

Değer ve Fiyat

Ekonominin Temel Prensiplerinin ilki fiyat yani değerdir.

İnsanlar genellikle bir şeyler alıp satar çünkü alıp sattıklarının bir bedeli vardır. Bu bedel bazen ne için kullandığımız belirlerken bazen de bizim tarafımızdan belirlenir. Örneğin yemeği hayatta kalmak, arabayı bir yere gitmek için kullanmak gibi.

Gelgelelim değer yani fiyat sabit bir şey değildir. Bazı malların değeri çok hızlı şekilde değişebilir. Örneğin bir hisse senedi veya dövizin fiyatı gibi. Real sektörde ise benzinin fiyatı bir kaç yıl öncesine kadar baya düşmüş vaziyette bunun temel nedeni hibrit araçların üretiminin yanında benzine olan ihtiyacın azalmış olmasıdır. Yani benzine olan talep azalıyor ancak benzinin üretiminin yani arzının artması buna bağlı olarak da benzinin fiyatı giderek azalıyor.

Gelir

Sizin geliriniz ihtiyacınız olan şeyleri satın almanız için farklı kaynaklardan elde ettiğiniz paradır. Gelirinizin ne kadar olduğunu bilmeniz bir yatırımcı olmasanız bile çok önemlidir. Çünkü elde ettiğiniz gelir kadar yaşar ve normal şartlarda elinize geçenden fazlasını harcamayacağınız düşünülür.

Ekonomistler çeşitli gelir türlerini hesaba katarlar. Bunlar arasında ulusal gelir, kişi başına düşen milli gelir ve harcanabilir kişisel gelirler vardır.

İnsanların yaşamındaki büyük değişimler genellikle gelirlerini de etkiler. İnsanların gelirini en çok etkileyen değişim ise genellikle emekli olmayla beraber yaşanır. Burada ana gelir kaynağı kaybedilir ve gelirinizin hepsini veya bir kısmı telafi edilmesi gerekir. Emekli aylığınızın belli bir katkısı olur ancak sizin yaşam standartınızı sürdürmenizi yatırımlarınız oynayabilir.

Tüketim

İnsanların ve ailelerinin tükettikleri, yani mal ve hizmetlere harcadığınız paraya denir. İnsanların tüketimlerini de iyi hesaplaması gerekir. Eğer tüketimleriniz artar ve geliriniz aynı kalırsa veya azalırsa sorununuz var demektir.

Birikim ve Yatırım

Ekonominin Temel Prensiplerinin en önemlisi birikim yani yatırımlarınızdır.

Amerikalılar eski tarihlerde birikim yapmakta oldukça iyiydi, yapılan bir araştırmada 1960’larda ortalama Amerikalı gelirinin %60’ını biriktirirdi. Günümüzde ise bu oranın sıfır olduğu düşünülmektedir.

Ülkemizin de en büyük problemlerinden bir tanesi de tasarrufların az olması. Kuşkusuz, çoğumuz ayın sonunu getirmekten fazlasını yapmaya çalışıyoruz. Birikim yapmanın ve paramızı artırmanın yollarını bulmaya çabalıyoruz. Gelirinizin bir kısmını biriktirmek sizce yeterli midir? Tabi ki hayır. Birikimleriniz yatırıma dönüştürmeniz yani kendiniz için çalıştırmanız gereklidir.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.