İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Döviz Kuru Neden Önemlidir?

Ülkemizde ekonomi ifadesinden bahsedilince ilk akla Dolar, Euro gibi dövizler gelir. Döviz kuru neden önemlidir? veya Döviz Kuru Önemli mi? Ekonomistler açısından bu sorular çok basit olabilir ancak ekonomiden anlamayan kişiler inin bu sorular oldukça karmaşık olabilir. Bu yazımızda sizlere en yalın ifade ile döviz kurlarını anlatmaya çalışacağız.

Genelde bir ülkede üretilen ürünler (Mal, Hizmet ve Varlıklar) o ülkenin para birimiyle alınıp satılmalıdır. ABD ürünlerini almak için nasıl Dolar ödüyorsak Türkiye’de üretilen ürünler içinde Türk Lirası ödemeliyiz. Satıcılar nadiren yabancı para birimi ile ödemeyi kabul ederler. Ödemeyi yabancı para birimiyle kabul eden kişilerde genellikle bu parayı yerel para birimine çevirir.

Bundan dolayı uluslararası işlemler için paraların birbiri ile çevrilebildiği bir piyasaya yani döviz piyasasına ihtiyaç vardır. Bu piyasada döviz kurları dediğimiz değerler belirlenir. Döviz kuru para birimlerinin birbirleri ile değiştirildiği fiyatlardır.

Gerçekte döviz piyasası herhangi bir ülkede veya coğrafyada bulunmaz. Döviz piyasası küresel bir elektronik piyasadır ve dünyanın her tarafındaki traderlar para almak ve satmak için kullanırlar.

Herhangi bir döviz kuru iki şekilde yazılır. Örneğin bizim sürekli gördüğümüz gibi 1 ABD Doları=7,54 TL veya bunun tam tersi olacak şekilde 1 TL=0,13 ABD Doları gibi. Bunlardan hangisi doğru yazma şeklidir sizce?

İlk aklınıza 1 ABD doları =7,54 TL şeklindeki yazım gelebilir. Ancak cevap ne yazık ki bu değil. Bunun bir kuralı yok maalesef. Çoğu ülkede bu şekilde çevrilse de bu evrensel bir kural değildir. İki yazımda doğrudur. Açıkçası hangi yazımın yazılacağının da pek bir önemi yoktur.

Döviz kurlarındaki değişiklikler dünyanın her tarafından tartışılırken. Bir para biriminin diğer para birimi karşısında değer kazanmasına iktisatçılar paranın değer kazandığını, bunun tam tersi durumda ise paranın değer kaybettiğini söylerler.

Diğer şeyler sabitken döviz kurlarındaki hareketler farklı ülkelerdeki malların, hizmetlerin veya varlıkların göreceli fiyatlarını da etkilerler.

Örnek ile bu durumu açıklayacak olursak ABD de 1 gecelik otel fiyatının 100 ABD Doları olduğunu, Türkiye’de 100 TL olduğunu farz edin. 1TL nin 1 ABD dolarına eşit olduğu bir dünyada iki otel odasının fiyatı da birbirine doğal olarak eşittir. Eğer 1 ABD doları =0,13 TL’ye eşit olduğu günümüzde ise Türkiye’deki otel odası ABD’deki otel odasına göre %83 daha ucuzdur.

Döviz kurlarını ne belirler?

Döviz kurlarını döviz piyasasındaki arz ve talep belirler. Bir paraya olan talep artarsa o para birimi değerlenirken diğer para birimi değer kaybeder. Türk Lirasının değer kaybetmesinin altında yatan temel etmende budur.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.