İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Doğru Yatırım Aracı Nasıl Seçilir?

Doğru Yatırım Aracı Nasıl Seçilir? Kendiniz için Doğru olan yatırımı nasıl seçeceksiniz? Fon yönetiminin püf noktalarını bu yazımızda görebilirsiniz.

Başarıya giden yolda eski bir söz ile makalemize başlayalım;

Günde sekiz saati çalışmaya, sekiz saati uyumaya ayır ancak bunların aynı saatlerde olmamasına özen gösterin.

Bu durum yatırımlarınız için doğru bir sözdür. Yatırım grupları doğru fon karışımını bulmanın, yatırım hedefleriniz ve risk toleransınız konusunda kendinizi rahat hissetmek ile bu hedefleri ve sınırlamaları karşılayan fonları bulmanın bir bileşimi olduğunda hem fikirdirler. Ancak yatırımlarınız konusunda uykularınız kaçıyorsa yanlış yaptığınız bir şeyler olduğu aşikardır.

Risk Toleransınız ve Fon Portföyü

Risk toleransınızın ne kadar olduğunu bilmek yatırımlarınız için en iyi yatırım stratejisini ve hangi yatırım donlarının size uyacağını belirlemede çok önemlidir. Risk toleransınız oluşturduğunuz portföyünüzü, seçtiğiniz her bir yatırımı ve portföy dağılım planınızı etkiler. Her ne kadar yatırım fonları doğaları itibarıyla bireysel menkul değerlerden daha az riskli olsalar da, kendi riskleri olduğunu unutmayın. Yani her halükarda zarar edebileceğiniz aklınızdan çıkmasın.

Hisselerle ilgili olarak kar payı riski ve piyasa riskine veya tahvillerdeki borcun zamanında ödenmemesi ve faiz oranı riskine karşılık olarak, yatırım fonlarındaki risk genellikle bir fonun fiyatındaki dalgalanmayı ifade eder.

Riskiniz arttıkça hem fiyat dalgalanması hem de toplam getiri potansiyeli orantılı olarak artar. Diğer taraftan risk fiyat dalgalanmasındaki ve toplam getirideki azalmaları birlikte azalır.

Hangi Tür Yatırımcısınız? Tutucu mu, Agresif mi?

Risk toleransınız belirlediniz ve tutucu olduğunuza karar verdiyseniz fiyat dalgalanmalarını en aza indirmek için yatırımlarınızın düşük getiriler sunmasını kabul etmiş olursunuz. Agresif bir yatırımcı iseniz fiyat dalgalanmalarından bağımsız olarak en yüksek getirileri araştırırsınız.

Risk tolerans seviyenize bakmadan paranızı uzun vadeli olarak yatırımda tuttuğunuz zaman, yatırım fonları sayesinde yatırım hedeflerinize ulaşmanız çok daha kolay olur. Diğer taraftan yatırım ufkunuz daraldıkça yatırım fonu piyasasındaki hedeflerinize ulaşmanız bir o kadar zorlaşır.

Risk toleransı yatırım fonu seçeneklerinizi belirlemede önemli bir seçenek olabilir. Yatım hedefleriniz ve yatırım sermayeniz tamamen aynı , risk toleransları farklı olan iki yatırımcının portföy senaryoları da çarpıcı ölçüde farlı olur.

Yatırım Riski Nasıl Azaltılır?

Yatırım fonunda çeşitliliğe gitmek yatırım riskini azaltmanın en etkili yoludur. Yatırım portföyünüzü çeşitlendirmenin amacı bir yandan yatırım riskinizi en aza indirmekken diğer taraftan yatırım hedefinizi gerçekleştirmek için farklı fonları elinizde bulundurmaktır.

Bir fon yapısı gereği size çeşitlendirme imkanı sunsa da, tekil varlık sınıflarına orantısız miktarda sahip olmak sizi yine de bir çok riske sokar.

Farklı fon türleri, farklı risk getiri hedeflerini yatırımcılara sunar. Portföyünüzdeki risk-getiri birleşimlerinin sayısı arttıkça genel çeşitlendirmeniz de artar. Bu iyi bir şey gibi görünse de kritik amaca ulaşmak için bir aksiyon planına da ihtiyacınız olduğunu unutmayın. Aşağıda yer alan ilkeler size Doğru yatırım aracı nasıl seçilir sorusuna cevap bulmanıza olanak sağlayacak.

Doğru Yatırım Aracı Nasıl Seçilir?

  1. Net Yatırım Hedefleri Belirleyin. Yatırım stratejiniz söz konusu olduğunda ufkunuz, risk tolerans seviyeniz, kazanç ihtiyaçlarınız ve portföy büyüklüğünüz önemli olur. Seçmiş olduğunuz fonlar hedeflerinize uyduğunda yatırım planınızda daha etkili olur.
  2. Niceliğe değil niteliğe bakmayı unutmayın. Buradaki en önemli husus, kaç tane fonunuzun olduğu değil, fon tercihinizin ne kadar çeşitli olduğu ve yatırım stratejinize ne kadar uyduğudur. Çeşitlendirmeyi mümkün olduğunca çok fon alma işi olarak görmeyin yoksa elinizde stratejinizle uymayan bir portföy ile karşı karşıya kalırsınız.
  3. Fonun kategorisine fon tarzından daha çok önem verin. Bir fon kategorisi hedeflerini tanımlar, fon tarzı ise bu hedefler ulaşmak için kullanılan yöntemi tanımlar.
  4. Tekrarlardan Kaçının. Aynı hedefleri olan çok sayıda fona sahip olmak yatırım israfından başka bir şey değildir. Belirli bir fon kategorisinde tek bir fon ile çalışmak en iyi yöntemdir.
  5. Daha azı daha iyi olduğunu unutmayın. Yatırım fonu söz konusu olduğunda az çoktur. Arzu ettiğiniz çeşitlendirmeyi başarmak için olabildiğince az fon kullanmayı seçin. Çoğu yatırım fonu 50 ila 100 menkul değer içerdiğinden dolayı çeşitlendirme amaçlarınızı az sayıda fonla karşılayabileceğinizi unutmayın.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.