İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Dijital paralar, parayı yeniden tanımlayabilir

Alibaba Kurucusu Jack Ma dijital paralar ın , para tanımını yeniden tanımlayabileceğini ifade etti.

“Para biriminin ana işlevi hala var olsa da, dijital para birimi kesinlikle para birimini yeniden tanımlayacak. Tıpkı Apple cep telefonunun cep telefonunu yeniden tanımlaması gibi”

Jack Ma

Çinli e-ticaret devi AliBaba’nın kurucusu olan Jack Ma, dijital paraların, para birimini yeniden tanımlayabileceğini söyledi. Şangay’da çeşitli organizasyon komitesi üyesi kuruluşlar tarafından düzenlenen 2. Finans Zirvesi’ne Birleşmiş Milletler Dijital İşbirliği Üst Düzey Grubu eş başkanı olarak katılan Alibaba’nın kurucusu Jack Ma, dijital para birimleri ile ilgili açıklamalarda bulundu. Dijital para biriminin, parayı yeniden tanımlayabileceğini ifade eden Jack Ma, Dijital paralar hakkında konuşurken şu ifadeler yer verdi:

“Örnek olarak dijital para birimini alın. 30 yıl sonra dünyanın ihtiyaç duyduğu finansal sistem gelecek vizyonla inşa edilirse, dijital para birimi çok önemli bir gösterge olabilir.”

TIPKI APPLE’IN CEP TELEFONUNU YENİDEN TANIMLADIĞI GİBİ

Dijital para biriminin çığır para konusunda çığır açacağından bahseden Ma, “Para biriminin ana işlevi hala var olsa da, dijital para birimleri kesinlikle para birimini yeniden tanımlayacak. Aynı Apple markasının cep telefonunu yeniden tanımlaması gibi” dedi. Günümüzde dijital para birimi standartları yakalamaktan çok değer yaratma zamanı olduğunu ifade eden Jack Ma, dijital para birimi aracılığıyla yeni bir finansal sistemin nasıl kurulacağı ve tek yolunun, dünya için geleceği düşünmek, küresel ticaretin nasıl yapılacağını düşünmek ve dünyayı düşünmek olduğunu ifade etti.

Dünya ticaretinin sürdürülebilirlik, yeşillik ve kapsayıcılık sorunlarını gerçekten çözmek için ise teste dayanabilecek ve blockchain teknolojisi temelinde kurulmuş bir veri tabanı olması gerektiğini bildirdi.

Dijital Para Nedir?

Mal veya hizmet satın alırken kullanılan, online biçimde ödeme yapmamızı sağlayan para birimi olarak tanımlanabilir. Çok basit bir ifade olarak görülmesine karşın konuya hakim olmayan kişiler için ise oldukça karmaşık bir ifade olduğu söylenebilir.

En basit biçimde; kağıt ya da madeni paranın dijital dünyadaki hali olduğu ifade edilebilir. Dijital parayla ilgili en yaygın tanımlamayı Avrupa Merkez Bankası 2013 yılında yapmıştır. Avrupa Merkez Bankasının yaptığı tanımda dijital para; belirli bir kuruluş tarafından çıkarılmayan, sanal ortamda kabul gören para türü olarak tanımlamıştır. Ancak dijital para yaygınlaştıkça hem çeşitlilik açısından hem de kullanım alanları açısından klasik para teriminden farklılaştığın görmekteyiz. Bu nedenle dijital paralar günümüzde 3 ana grupta tanımlandığını söyleyebilirizç Bunlar

  • kapalı,
  • tek yönlü,
  • çift yönlü

Üçüncü grupta yer alan Bitcoin, bugün en çok kullanılan ve tartışılan tür olduğunu söyleyebiliriz.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.