İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Covid-19’un İkinci Dalgasında Türkiye’nin Aldığı Ekonomik Önlemler

Covid-19 pandemisi ile birlikte dünyadaki çoğu ülke gibi bizim ülkemizde büyük bir sınavdan geçtiği kaçınılmazdır. Bir taraftan salgın ile mücadele eden ülkeler diğer taraftan da ekonomilerinin çökmemesi için amansız bir mücadele yürütüyorlar. Salgının başından itibaren gerekli önlemleri alan Türkiye, salgının ikinci dalgasında da gerekli adımları atmış bulunuyor. Bu haberimizde Türkiye’nin Covid 19 sürecinin ikinci dalgasında almış olduğu tedbirleri siz okuyucularım için ele aldık.

Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ın imzasıyla, İşsizlik Sigortası Kanunu’nun geçici 10, 19, 21 ve 26 ncı maddelerindeki sürelerin uzatılmasına ilişkin karar, Resmi Gazete’de yayımlandı. Resmi gazetedeki bildirimlere göre halen uygulanmakta olan normalleşme desteği 30.06.2021 tarihine kadar uzatılmış oldu. Ayrıca önceki uygulamada 3 ayla sınırlandırılmış olan yararlanma süresi ise 6 aya çıkarıldı.

Diğer taraftan İstihdamın korunması ve artırılması için işverenlere prim ve vergi desteğini düzenleyen İlave İstihdam Teşviki süresi 31.12.2020 yılına kadar uzatılmış oldu.

Bu teşvik ile bir önceki yılın ortalama sigortalı sayısına ek istihdam sağlayanlar için sağlanan prim desteği uygulaması süresi 2022 yılının sonuna kadar devam edecek.

Bu adımların dışında ise kadın, genç ve mesleki yeterlilik belgesi olanların istihdamına uygulanan prim teşvikinin süresi de 2022 yılının sonuna kadar uzatıldı.

Kısa Çalışma Ödeneğinde Yeni Fırsat

İstihdamı korumaya yönelik bir diğer önlem ise Kısa Çalışma Ödeneği’ne yeni başvuru hakkının tekrardan açılması oldu. Normalleşme sürecine geçilmesi nedeniyle 30 Haziran’dan önce kısa çalışma ödeneğine başvuru yapmamış olan kişilerin bu haktan yararlanma hakkı bulunmuyordu.

Ancak Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile 30.06.2020 öncesinde başvuru yapmayan işyerleri de bu kapsama yeniden alındı. Kararnameye göre koronavirüs nedeniyle 30 Haziran tarihine kadar Kısa Çalışma Ödeneğine başvurmayan işyerleri, 31.12.2020 tarihine kadar İŞKUR’a başvurmaları halinde 01.12.2020 tarihinden sonraki dönem için 3 ay süreye kadar Kısa Çalışma Ödeneği’nden faydalanabilecekler.

Kısa çalışma ödeneği nasıl hesaplanır?

Kısa çalışma ödeneği ; sigortalının son 12 aylık prime esas kazançları dikkate alınarak hesaplanan günlük ortalama brüt kazancının yüzde 60’ı olarak hesaplanabiliyor. Ancak bu şekilde hesaplanan kısa çalışma ödeneği, aylık asgari ücretin brüt tutarının yüzde 150’sini aşamıyor. Hesaplamalara göre asgari ücretli için halen Kısa Çalışma Ödeneği tutarı 1.752 TL.

İşe Dönüş Desteği Uygulanması Nasıl Olacak?

Sosyal Güvenlik Kurumu’da bir genelge yayımlayarak, 01.01.2019 –30.04.2020 tarihleri arasında işten çıkartılan sigortalı veya sigortasız işçiler ile halen sigortasız çalıştırdığı işçileri işe alarak sigorta girişi yaptıran işverenlere sağlanacak desteğin nasıl uygulanacağına yönelik bir açıklama getirmiş oldu.

Söz konusu genelgede işçileri 31.12.2020 tarihine kadar işe alacak işverene, işçi başına günlük 44,15 TL olmak üzere, aylık 1.324,50 TL’ye kadar işe dönüş desteği sağlanabilecektir.

İşveren işe aldığı işçileri ücretsiz izne ayırmak zorunda kalırsa, işçilere aylık 1.168 TL nakdi ücret desteği verilerek işçilerin bu durumdan mağdur olmaması sağlanacaktır.

Söz konusu tarihler arasında işten çıkartılmış işçinin işe dönüş başvurusu işverence kabul edilmez ise işçiye ayda 1.030 TL destek sağlanarak yeni iş bulana kadar mağduriyetinin giderilmesi hedeflenmiştir. Destek ödemeleri, işten çıkarma yasağı süresince devam edeceği SGK tarafından yayımlanan genelgede ifade edildi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.