İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Cari Oran Nedir? Nasıl Hesaplanır? Nasıl Yorumlanır?

Cari Oran Nedir? Nasıl Hesaplanır? Nasıl Yorumlanır? Likidite oranlarından en yaygın kullanılanı olan Cari oran hakkında bilinmesi gerekenler bu yazımızda.

Likidite analizinde çok yaygın olarak kullanılmaktadır. Ayrıca şirketin toplam likiditesini gösterir. Dönen varlıklar ile kısa vadeli borçlar arasındaki ilişkiyi ortaya koyar. Diğer taraftan dönen varlıkların kısa vadeli borçlara bölünmesi ile hesaplanması mümkündür.

Cari Oran= Dönen Varlıklar/ Kısa Vadeli Borçlar

Ayrıca Cari oran hesaplanırken eğer işletmenin şüpheli alacaklar karşılığı stok değer düşüklüğü karşılığı gibi aktif düzenleyici hesaplar varsa, bu hesapların toplamı dönen varlıkların toplamından çıkarılarak hesaplanma imkanı da vardır.

Genel kural olarak Cari Oranın 2 olması yeterlidir. Bu oranın 2 olması şirketin dönen varlıklarının kısa vadeli borçlarının iki katı olduğunu gösterir.

Ülkemiz gibi gelişmekte olan ülkelerin firmalarına verilen krediler genellikle kısa vadelidirler. Bu durum cari oranın gelişmiş ülke firmalarına göre görece daha düşük çıkması anlamına gelir. Sonuç olarak ülkemizdeki şirketlerde bu oranın 1,5’a kadar inmesi normaldir.

Cari Oranın Yüksek Olma Durumu

Şirketin kısa vadeli yükümlülüğünü yerine getirebilme ihtimalinin yüksek olduğu anlamına gelir. Bu durumda kredi veren şirketlerin avantajına olurken şirket açısından durum her daim böyle değildir. Çünkü, cari oranın yüksek olması şirketin atıl fonlarının bulunduğunu ifade eder. Şirket açısından fonların optimal kullanılması şirketin gelişebilmesi açısından büyük önem taşır.

Bir şirketin cari oranının yeterli olup olmadığı bir çok faktör ile birlikte değerlendirilmelidir. Ayrıca bu oranın yeterliliği konusunda bir kanaate varmak için aşağıdaki faktörleri göz önünde bulundurmalısınız.

Cari Oranın Yorumlanmasında Kullanılacak Argümanlar

  • Şirketin içinde bulunduğu sektör.
  • Dönen varlıklarının yapısı.
  • Dönen varlıklarının gerçek değeri,
  • mevsimlik hareketlerin cari oran üzerindeki etkisi,
  • Satışların yıllık dağılımı,
  • Stok alacaklarının devir hızı,
  • Şirketin satış yaptığı piyasanın rekabet koşulları
  • İşletmenin borçlanabilme durumu, borçlarını konsolide etme, erteleme ve yenileme imkanı.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.