İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Teknik Analiz ve Büyüme Amaçlı Yatırım Arasındaki Farklar

Teknik analiz ve Büyüme Amaçlı Yatırım Arasındaki Farklar nelerdir. Akıllı bir yatırımcının iki temel yatırım stratejisini bilmeli ve buna göre yatırım tercihine karar vermelidir.

Esasen büyüme amaçlı yatırım yapan kişiler, piyasada en hızlı büyüyen şirketlerden bir kısmına sahip olmak isterler. Büyüm amaçlı şirketlere dünyada en güzel örneği Microsoft, Ali Baba, Amazon, Tesla gibi şirketlerdir. Profesyonel ve yetenekli yöneticileri vardır. Yüksek derecelendirilmiş gelişmeleri veya diğer pazarlarda agresif şekilde büyüme planlarına sahiplerdir. Büyüme amaçlı şirketlerin payları nadiren kar payı ödediklerini unutmayın. Genellikle karlarını büyümek için projelerine aktarırlar. Büyüme amaçlı yatırım yapan kişilerinde şirketten bu tarz bir beklentisi de yoktur. Büyüme yatırımcıları başka şeylerin yanı sıra şirketin kazançlarına da ayrıntılı şekilde bakmaları elzemdir. Eğer büyüme amaçlı bir yatırım stratejiniz varsa son yıllarda güçlü şekilde büyümüş şirketlere yatırım yapmak akıllıca olabilir.

Diğer taraftan Teknik analiz yaparak yatırım yapan yatırımcılar hisse senedi tercih ederken teknik analizi esas alırlar ve uzun dönemli trendler yerine anlık hisse senedi fiyat hareketleriyle ilgilenirler. Bazı yönlerden bu durum onları günlük tıradırlar ile benzer kılar.

Büyüme Amaçlı yatırım stratejisi

Büyüm amaçlı yatırım yapan yatırımcılar, genellikle teknolojiye ve gelişmekte olan pazarlara sahip olan genç yeni kurulmuş ve potansiyeli olan şirketlere yatırım yapmayı tercih ederler. Son yıllarda, büyüme yatırımcıları yüksek teknoloji şirketlerini dikkatle incelediği bilinmektedir.

Büyümekte olan bu şirketler kar dağıtımı yerine, elde ettikleri bu karları tekrardan projelerine aktarırlar. Yatırımcıların da kendilerinden kar beklentisi yerine sermaye kazançlarına güvrn duymaları beklenir.

Büyüme amaçlı yatırım yapan kişiler genellikle bu şirketleri tespit edebilmek için geçmiş performanslarına bakarlar.

Genç Şirket yatırımcıları

  • Gelecekteki beş yılda şirketin hedeflediği kazançların neler olduğu,
  • Yönetim, proje maliyetlerini kontrol edip etmediğine,
  • Şirketin gelirini artırabilmek için büyüyeceği alanların olup olmadığına,
  • Şirketin tüketici kitlesi ne oranda artığına,
  • Şirketin 5 yıllık pazar payındaki değişime,
  • Hisse fiyatlarının 5 yıllık göstergesine

bakarlar.

Büyüme amaçlı yatırım stratejisi kolay görünmüş olsa da, bir büyüme hissesini neyin oluşturduğu konusunda genellikle açık bir uzlaşma o-olmadığını söylemek doğru olur.

Teknik Yatırım Stratejisi

Değer yatırımcıları, büyüme yatırımcıların aksine tercihlerini teknik analize dayandıran yatırımcılar şirketin bilgileriyle karlılığıyla neredeyse hiç ilgilenmezler. Bunun yerine yatırım kararı alırken piyasa faaliyetlerinin bir sonucu olarak hisse hareketlerine bakarak yatırım kararlarını alırlar. Fiyat iniş çıkışları, ticaret hacmi ve piyasadaki kısa dönemli trendler gibi meseleler ile haşir neşir olurlar.

Bu tarz yatırımlar hakkında bilinmesi gereken en temel şey ” Teknik analiz yapan yatırımcı hisse senedinin neyi temsil ettiği ile ilgilenmez” Diğer bir deyişle teknik yatırımcı bir ileri teknoloji şirketinin hisse senedini, aynen mama üreten bir şirketin hisse senedi gibi değerlendirirler. Şirketin esas değeri ile hisse senedinin birbiriyle ilişkisinin olmadığını düşünürler. Önemli olan şirketin değil hissenin borsada ne yaptığıdır.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.