İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Borsada Trend Takibi Nedir?

Trend takibi yatırımcıların aktif olarak piyasayı takip ederek alım satım işlemi gerçekleştirmesine denir. Trend takibi aslında yeni bir gelişme değildir. Yalnızca bu strateji farklı dönemlerde yeni nesil tradırlar tarafından yeni keşfediliyor.

Ünlü yatırımcılardan Abraham basit bir soru sorarak piyasayı araştırmaya başlamıştı. “Kim para kazanıyor?” Yanıt Abraham için trend takipçileriydi. Böylece ABD ‘nin en önemli tradırı olan Abraham’ın yolculuğu da başlamış oldu.

1990 yıllarında ABD borsalarında her kes o kadar fazla para kazanmıştı ki. Trendi takip eden yatırımcıların karları o zaman çok fazla ön plana çıkmamıştı. Trend takipçiliği kısa vadeli alım satımlarla, son teknolojiyle veya Wall Streat’in kutsal Kaseleriyle bir ilgisi olmadığından dolayı borsalarda şişen balon sırasında cazibesi pek de önemsenmemişti. Günümüzde Borsa İstanbul A.Ş.’nin durumu gibi. Yatırımcıların kısa pozisyonlara girmeyen herhangi bir gözde şirketin hissesini alarak kar elde ettiği bir ortamda, yatırımcılar neden Trend takipçiliği gibi bir stratejiyi benimsesinler ki?

Neden Trend Takibi Stratejisi Benimsenmeli?

Trend takibi balonların olduğu bir ortamda veya normal bir ortamda işe yarayan bir stratejidir. ABD de 90 lı yıllarda oluşan Borsa balonun patlamasından sonra Trend Takipçiliği çok daha mantıklı bir yaklaşım kendini göstermiştir. ABD’de 1984 yılından 2003 yılına kadar trend takipçilerinin Endeks’e göre daha karlı olduğunu araştırmacılar çok rahat bir şekilde ifade etmektedirler.

Ancak yatırımcılar trend takipçiliğinin başarısını önlerine koysalar bile bu yaklaşıma kuşku duymaya devam etmektedirler. Piyasaların değiştiğini ve trend takipçiliğinin artık işe yaramadığını söyleyen pek çok ekonomist bulunmaktadır. Söz konusu kişilerin kaygıları öfkeye kapılarak yönettiği tüm fonun parasını kaybeden bir trend takipçisi haberine dayanmaktadır. Ya bizde tüm fonumuzu kaybedersek düşüncesi yatırımcıları trend takibinden uzaklaştırmaktadır.

Trend Takipçiliği Nedir?

Bu gün var olan piyasalar tıpkı 10 yıl önceki gibi hareket ediyor. Bir başka deyişle piyasalar bu günde aynı, çünkü her zaman değişiyor. Örneğin; Almanya’nın veya Fransa’nın AB olmadan önce var olan paraları Euro’ya geçtiklerinde değişmiştir. İnsanlar esnek olduğu sürece piyasadaki değişimin tıpkı hayattaki değişimler gibi hayatınızı olumsuz etkilemesi gerekmez.

Trend takipçiliğinin felsefesinin temelinde bu değişim yatmaktadır. Piyasalarda değişmeyecek olan tek şey değişimin kendisidir. Ancak zor bir performans dönemi geçirildiğinde çoğu yatırımcı doğal olarak sorunu gidermek için bir şeylerin değiştirilmesinin gerektiğini düşünür. Önceden olduğu gibi düşüşlerin sevimsiz olduğunu ancak bu düşüşlerin mutlaka kötü olduğunu göstermediği bilinir. Bu durumlarda tüm yatırımcıların sorduğu tek bir soru vardır “Piyasalar değişti mi?” Bu sorunun da tek bir cevabı vardır. “Evet”

Ayrıca piyasalar değişmekle kalmıyor değişmeye de devam ediyor. Trend takipçiliği kısaca bu değişimi ön görmek demektir ve değişimi temel alır.

Piyasalar yükselir düşer veya yalpalar. Trend gösterir. Topluca hareket eder. Yatırımcıları afallatır. Ancak yatırım stratejinizi değişime uyum sağlamak üzerine kurarsanız para kazanmak için değişimlerden yararlanabilirsiniz.

Temel felsefeniz geçerliyse. her şeyin değişmesinden kar elde edebilirsiniz. En azından kar elde edemezseniz de ayakta kalabilirsiniz. Amcak geçerli bir felsefeniz yoksa değişimler sizi yok eder. Başarısız kılar.

Herhangi bir alanda sivrilen insanlar yakalanması gereken anı, her değişimde fırsatlar bulunduğunu anlayanlardır. Onlar ana karşı daha hassastırlar.

Charles Faulkner

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.