İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Borsa Nedir? Borsa Bir Oyun Mudur?

Borsa Nedir? Sermaye piyasası araçlarının alınıp satıldığı organize bir piyasadır. Borsa bir oyun olmayıp kişilerin ve şirketlerin yatırım yapacağı bir platformdur.

Borsa İstanbul A.Ş. 26.12.1985 tarihinde yeni hukuki ve idari yapısı yapılan 03.01.1986 yılında fiilen işlemlerin başladığı İstanbul Menkul Kıymet Borsası (İMKB) 2012 yılında Borsa İstanbul A.Ş. (BİST) adını almıştır.

ABD’de 1990’larda bireysel yatırımcılar ünlü Wall Street dünyasında ciddi oyuncular haline geldiği anlaşıldı. İnternetin yaygınlaşmasıyla birlikte ABD deki iki önemli borsa NYSE ve NASDAQ da küçük yatırımcılar için agresif bir oyunun başlamasıyla beraber sermaye piyasası alıp satması kolaylaşmıştır.

Türkiye’de tek bir Borsa olmasına rağmen ABD gibi büyük ekonomileri olan ülkelerde birden çok Borsa vardır.

Hem yerel hem de küresel rekabet hisse işlemlerini bütün yatırımcılar açısından daha şeffaf ve kolay erişebilir hale getirmiştir. Farklı borsaların nasıl işlediğini öğrenirseniz daha donanımlı hale gelirsiniz ve yatırım dünyasında başarılı olabilirsiniz.

Ancak Borsa’yı bir oyun olarak görürseniz tüm yatırımlarınızı kaybedebilirsiniz. Biz bu yazımızda size BİST dışında kalan ve ABD’nin ve dünyanın en büyük iki borsası olan New York Borsası ( NYSE) ve NASDAQ borsalarını tanıtacağız.

ABD Borsaları

New York Borsası ( NYSE)

Günümüzde resmi ismi NYSE Euronext tir. NYSE ayrıca Walmart, General Electric ve McDonalds gibi dünyanın önde gelen şirketlerine de ev sahipliği yapar. Ayrıca Borsa literatüründe Büyük Lig olarak adlandırıl ve küçük yatırımcılar uygun değildir.

Herhangi bir firmanın NYSE’de işlem görebilmesi için diğer şartların yanı sıra piyasa değerinin en az 100 milyon dolar ve en az 1,1 milyon halka açık hisse senedi olması gereklidir. Ayrıca en son üç mali yılda en az 10 milyon dolar vergi öncesi geliri olmalı ve son iki yılda en az 2 milyon dolar kazancı olmalıdır.

Amerika’daki en eski borsası olan New York Borsası, New York’un finans bölgesinde yaklaşık 3.350 metrekarelik bir yer işgal eder. 2007’de NYSE Avrupa Borsası Euronext ile birleşerek NYSE Euronext adını aldı ve uluslararası bir kilometre taşı oldu.

NASDAQ

BİST ile işbirliği içinde de olan NASDAQ, 1971 yılında kurulmuştur. İlk kurulduğunda sadece 250 üyesi vardı. NASDAQ Borsasının bu kadar ünlenmesinin altında yatan sebep dünyadaki ilk elektronik borsayı kurmasıdır. 1996 yılında NASDAQ’ın ticaret hacminin günde 500 milyon lot hisseyi aşması dünya açısından bir dönüm noktası oldu. Günümüzde yaklaşık 3.500 şirketin kote olduğu NASDAQ hala da büyümeye devam etmektedir.

NASDAQ öncelikle büyümek isteyen yeni şirketler için cazibe merkezi haline gelmesinin altında yatan sebep kayıt şartlarının NYSE borsası kadar sıkı değildir. Söz konusu Borsada kote olan şirketlerin büyük çoğunluğunun teknoloji ve biyoteknoloji alanında faaliyet göstermesi hiçte şaşırtıcı değildir.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.