İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Borçlanma Yoluyla Gayrimenkul Yatırımı

Borçlanma adından anlaşıldığı gibi başka birinden borç almak anlamına gelir. Borçlanmada, istediğinizi almak için diğer insanların parasını kullanırsınız. Bunun bir diğer anlamı da daha çok şey almak için kendi paranızı daha az kullanmanız anlamına gelir.

Bu makalede borçlanma yoluyla yatırımı gayrimenkul yatırımı üzerinden anlatmaya çalışacağız. Bunun için öncelikle sizlere Gayrimenkullere yatırım yapmanın ne demek olduğunu anlatmak istiyoruz.

Gayrimenkullere Yatırım Yapmak

Gayrimenkul yatırım ı yatırımcılar açısından çok fazla bilinmeyen bir alan olduğu aşikardır. Bunun nedeni de gayrimenkul yatırımının detaylarının çok bunaltıcı olmasıdır. Kapanış maliyeti, yeniden satış değeri, likidite ve denetlemeler gibi pek çok bilinmeyen tabir gayrimenkul yatırımını zorlaştıran unsurların başında gelmektedir.

Diğer taraftan bu kavramların karmaşasından korkmuyorsanız gayrimenkul yatırımları sizin açınızdan çok karlı bir yatırım olabilir. Eğer gayrimenkul yatırımı yapma konusunda ısrarlıysanız ve bu işten ciddi karlar elde etmek istiyorsanız araştırma yapmanız sizin ve yatırımınız için hayati öneme sahiptir. Unutmamanız gereken şey gayrimenkullerden kurtulmak tahvil, hisse senedinden kurtulmaktan çok daha zor olmasıdır.

Gayrimenkul yatırımları genellikle somuttur, yani bir toprak yani arsa veya bina satın alırsınız. Hisse senedi ve tahviller gibi elinize somut bir şey geçmeyen bir yatırım değildir.

Borçlanma Yoluyla Gayrimenkul Yatırımı

Gayrimenkul yatırımlarında borçlanma portföyünüzü rezil de edebilir vezir de edebilir bunu aklınızdan çıkarmayın. Karlı mülkler elde etmek için doğru miktarda borç alıp kendi paranızdan çok az kullanarak gayrimenkullerde voleyi vurabilirsiniz. Ancak aldığınız mülkün değeri düşerse çok fazla borçlanmış olmak veya borcunu ödeyememek maddi açıdan sizi felakete sürükleyebilir. İkisi arasında çok ince bir çizgi vardır ve sizi karlı tarafta bulunduğunuz sürece sağlam bir gelir elde edebilirsiniz. Bunun için çokça ayak işi yapmanız gerekebilir.

Gayrimenkul yatırımlarında başarının anahtarı nedir?

Gayrimenkul yatırımlarında başarının anahtarı, borç alma konusunda akıllı olmanız gerekmesidir. Asla ve asla geri ödeyemeyeceğiniz borçlar almayın. Daima borç anlaşmanızın bütün koşullarını anlayın, özellikle de ayarlanabilir bir faiz oranı söz konusu olursa. Kimsenin sizi mantıklı olmayan miktarda borç para almaya ikna etmesinde izin vermeyin.

Akıllıca borç alırsanız yatırım mülkleri almak ve iyileştirmek için bankanın parasını kullanabilirsiniz. Bu sayede kendi paranızı da diğer yatırımlarınıza ayırmış olursunuz. Bu da daha çok paranın sizin için çalışacağı ve dolayısıyla sizin portföyünüzün kar potansiyelini artıracağı anlamına gelir.

Her şey sizin lehinize olmuş olursa hem borcunuzu öder hem de kar elde edebilirsiniz. Bunun elbette olumsuz yönleri vardır. Durumlar o kadar uygun olmadığında ki genelde öyle olduğunu unutmayın sonunda yatırım için aldığınız mülkün borcunu ödemek için cebelleşiyor olabilirsiniz. Bundan dolayı bir kiracı bulamazsanız veya mülkü hemen satamazsanız bile ödeyebileceğiniz bir borca girmek çok önemlidir.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.