İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Bitcoin’den Daha Karlı Olan Kripto Paralar

Ethereum, XRP, Litecoin ve diğer kripto paralar dünyanın en ünlü dijital para birimini yani Bitcoin’i geçerek isimlerinin hakkını veriyor.

Bir dizi kripto para birimi, dijital paranın öncüsünden bile daha ölçülü rakamlar yayınlıyor. Uzun süredir teknoloji meraklılarının favorisi olan Ethereum, 16 Mart’taki 12 ayın en düşük seviyesinden bu yana değerini beş katına çıkardı ve aynı dönemde Bitcoin’in% 295’lik artışını geride bıraktı. Kripto eleştirmenleri için bir paratoner olan XRP, 17 Kasım’dan bu yana iki katına çıktı.

Geçtiğimiz hafta, yeni müşteriler, Avrupa ve Asya’da Y kuşağı arasında popüler bir çevrimiçi ticaret platformu olan eToro’da Bitcoin oranının üç katı XRP satın alıyorlardı. Sadece fiyatları karşılaştırmak, yatırımcıların Litecoin, Tron veya Cosmos gibi daha da fazla seçeneği düşünmeleri için yeterli olabilir ve bunların tümü Bitcoin’in rekor seviyesindeki 20.000 $ ‘lık rekorunun bir kısmı için satın alınabilir.

Yine de kripto uzmanları, bu bahisleri piyasa momentumundan biraz daha fazlasına dayanarak yapmanın akıllıca olmadığını söylüyor. Blok zincirleri, kripto madenciliği ve hash oranları dünyası o kadar ezoterik ki birçok profesyonel para yöneticisi bile hala onu neyin işe yaradığını araştırıyor. Dahası, Bitcoin üç yıl önce patladığında, ahşap işçiliğinden çok sayıda kopya çıktı, bunların çoğu bir beyaz kağıt ve sevimli bir isimden biraz daha fazlasıydı.

Bu kripto para birimlerinin birçoğu 2017’de Bitcoin’in yanında yükselirken, Bitcoin 2018’de çöktüğünde ve kripto kışı olarak bilinen bir dönemde battığında burun kıvırdılar. Şimdi bir kez daha aynı yolu izliyor gibi görünüyorlar.

Halka açık bir dijital varlık yatırımı olan KR1 Plc’nin CEO’su George McDonaugh, yatırımcıların dalmaya başlamadan önce bu tür “alt-coin’lerin” tasarımını ve amacını araştırmaları gerektiğini söylüyor. Isle of Man merkezli firma. YouTube’u dolduran kripto hırsızlarını ayarlayarak ve bunun yerine Twitter ve sektör web sitelerindeki önde gelen teknoloji uzmanlarına odaklanarak başlayabilirsiniz (Jesse Powell ve Emin Gun Sirer, McDonaugh’un uzaydaki en sevdiği seslerden ikisi).

McDonaugh, “Kripto pazarı, inovasyon yolundaki şirketler ile sermaye havuzları haline gelen şirketler arasında bölünmüş durumda” dedi. “Alt piyasada oynamaya çalışıyorsanız ve 5 senti 5 dolara nasıl dönüştürebileceğinizi anlıyorsanız, haritada yeni bir alanın kilidini açmanız gerekir. Bu araştırma gerektirir. “

İşte kripto evreninde Bitcoin’e en değerli alternatifler için bir rehber:

Ethereum

70 milyar dolarlık piyasa değeri ile Ethereum, Bitcoin’in yalnızca beşte biri büyüklüğünde. Yine de, kullanıcıların dünyanın dört bir yanına güvenli bir şekilde varlık göndermelerine ve işlemleri blok zinciri adı verilen değiştirilemez bir dijital defterde kaydetmelerine olanak tanıyan teknolojinin en devrimci varyasyonu olarak kabul edilir.

Yeni bir evrensel para biçimi olarak tasarlanan Bitcoin’in aksine, Ethereum, insanların kendi sistemi içinde bilgisayar uygulamaları oluşturmasına izin veriyor. Ve kurulumdaki dijital belirteç olan Ether’in, bir şeyler satın almak için kullanılan yeni bir para birimi olması beklenmiyor. Bu, tüm sistemi çalıştıran bir yazılım parçasıdır. Kullanıcılar, Ethereum’da otomatik olarak ödeme yapan ve belirli şartlar karşılandığında önceden belirlenmiş zamanlarda verileri paylaşan “akıllı sözleşmeler” kurabilirler.

Yine de, Ether bir menkul kıymet gibi işlem görüyor. Ve son zamanlarda yatırımcılar onun geleceği konusunda heyecanlanıyorlar. Ağustos ayında JPMorgan Chase & Co., Ethereum üzerinde çalışacak uygulamaları inşa eden girişimleri destekleyen ConsenSys adlı bir şirkete yatırım yaptı. Amazon.com Inc.’in bulut bilişim bölümü, müşterilerin aracılara ihtiyaç duymadan finansal işlemleri gerçekleştirmesine izin vermek için Ethereum’a dokunacak bir hizmet geliştiriyor.

Ethereum, bu ay ölçeklenebilirliğini ve güvenliğini artırmak için tasarlanmış büyük bir yükseltme başlatmayı planlıyor .

XRP

Muhtemelen hiçbir büyük kripto para birimi, Ripple adlı bir San Francisco şirketi tarafından kontrol edilen dijital bir jeton olan XRP kadar tartışmaya yol açmadı. Birkaç yıl önce firma, nakit transferi için kullanılan hantal, eski sistemi Bitcoin’den ilham alan bir çözümle değiştirerek küresel sınır ötesi ödeme endüstrisini alt etmeye başladı.

Ancak bankacılık endüstrisi, kurumsal müşterileri için hayati önem taşıyan multi-trilyon dolarlık bir ağın yeniden başlamasına izin vermek niyetinde değildi. Uluslararası nakit akışını yönlendiren 11.000 finans kuruluşunun Brüksel merkezli kooperatifi Swift, 2017’de kendi yükseltmesini gerçekleştirdi. Blok zinciri teknolojisinden kaçınan Swift’in sistemi , sınır ötesi ödemeleri daha kolay ve daha hızlı hale getirmek için geleneksel yazılım kullanıyor ve binlerce banka Ripple’ın emellerine ters düşerek benimsedi.

Sonuç olarak, şüpheciler XRP’nin Bitcoin veya Ethereum’un kullanışlılığından yoksun olduğunu söylüyor. XRP, Ripple dışında hiç kimse tarafından kullanılmıyor ve orada bile şirketin istediği kadar geniş bir şekilde benimsenmedi. Kripto dünyasındaki bazı aydınlatıcılar ona geniş bir yer veriyor. Milyarder ikizler Tyler ve Cameron Winklevoss, tüccarların Gemini kripto borsalarında XRP alıp satmalarına henüz izin vermedi. Messari adlı etkili bir New York kripto yazılım firmasının CEO’su Ryan Selkis gibi eleştirmenler, Ripple’ı kendi XRP tedarikini nasıl yönettiği ve sattığı konusunda daha şeffaf olmadığı için suçladı . 

Ancak bu, destekçilerinin bilindiği üzere XRP ordusunun üçüncü en büyük kripto para biriminde spekülasyon yapmasını engellemedi. XRP’nin bu yılki% 355’lik artışından etkilenerek, YouTube’u coşkulu tahminlerle doldurdular. “Bu trend sona erdiğinde 20 dolarlık fiyat!” bu tür birçok videonun birinde manşet diyor. XRP, Perşembe günü 63 sentten işlem görüyordu.

Litecoin ve yeni tür

Yatırımcılar arasında popüler olan diğer önemli nokta, 2011 yılında Bitcoin’in daha yalın ve daha verimli bir versiyonu olarak tanıtılan dijital bir para birimi olan Litecoin’dir. Litecoin, işlemleri Bitcoin’den daha hızlı işleyebilir. Çoğu alıcı, Bitcoin ve Ethereum ile birlikte Perşembe günü 91 dolara gidiyorlardı ve bu Bloomberg Galaxy Kripto Endeksini oluşturan altı ana para biriminden biri .

Yine de lig tablosunda yükselen yeni nesil dijital varlıklar, Ethereum’un tasarımından Bitcoin’inkinden daha fazla etkileniyor. Öne çıkanlardan üçü Chainlink , Cardano ve Polkadot’tur. İkincisi, Ethereum’u Vitalik Buterin ile geliştirmeye yardımcı olan İngiliz teknoloji uzmanı Gavin Wood tarafından yaratıldığı için kurumsal yatırımcıları cezbetmektedir. Polkadot, uygulama geliştiricilerin kendi blok zincirlerini oluşturmalarını sağlar. KR1’den McDonaugh’a göre, tıpkı şehirleri birleştiren otoyollar gibi, onları tek bir dev ağdaki diğer blok zincirleriyle birleştiriyor.

Polkadot’u 1 numaralı yatırımı yaptı ve Kaliforniya’daki kripto yatırım öncüsü Pantera Capital’in kurucusu Dan Morehead,  Ethereum’un konumuna meydan okuma potansiyeline sahip olduğuna inanıyor . CoinMarketCap’in para birimleri listesinde şu anda dokuzuncu sırada yer alan Polkadot, Ağustos ayında işlem görmeye başladığından bu yana yaklaşık% 85 arttı. 

Kripto rallisi ne kadar uzun sürerse, daha fazla yeni yatırımcı potansiyel ikramiyeler için Bitcoin’in ötesine bakacak. 53 yaşındaki İngiliz tamirci ve peyzaj mimarı Richard Edge bunu yaptı. Bir beklenmedik düşüşten sonra, Ağustos ayında eToro’yu kriptoya 50.000 pound (67.220 $) yatırım yapmak için kullandı. Yarısını Bitcoin’e, geri kalanını Ethereum, XRP ve birkaçına daha koydu.

Edge, “Bunların herhangi biri hakkında çok fazla öngörülemezlik var ancak altcoinleri performans açısından daha iyi buluyorum” diyor. “Çünkü boğa koşusu geçmişi var ve en iyi yatırımcı şirketler bana güven veren pazara ayaklarını batırıyor.”

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.