İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Başarılı İşletmelerin Ortak Özellikleri

Başarılı işletmelerin değer taşıyan şeyler üretir ve hangi sektörde olursa olsun her başarılı işletmenin bir takım ortak özellikleri vardır. Bu yazımızda siz okuyucularımız başarılı işletmelerin ortak özelliklerini aktaracağız.

Dünya insanların hayatlarını daha iyi hale getirme fırsatlarıyla doludur. Bir iş insanı olarak sizlerin işi, insanların yeterince sahip olamadıkları şeyleri tespit etmek ve daha sonrasında bunları tespit ederek insanlara sunmaktır. Her başarılı işletmenin temel düşüncesi ve prensibi budur.

Yarattığınız değerler diğer işletmelerden farlılık taşısa da başarılı işletmelerin temel amacı daima aynıdır. Dünyada yaşayan diğer insanların hayatını biraz daha kolaylaştırmak ve yaşam standartlarını daha ileriye taşımak.

Satılacak değerli bir şeye sahip olmadığınız sürece diğer insanlarla hiçbir şekilde iş yapamazsınız.

Seth GODİN

Dünyadaki başarılı işletmeler, diğer insanlar için en fazla değer üreten işletmeler olduğu kaçınılmaz bir gerçektir. Kimi işletmeler az sayıda insana çok fazla değer üretirken, diğer işletmeler ise çok sayıda insana daha az değer üretir ama muhakkak diğer insanlara bir şeyler üretir. Her iki durumda da diğer insanlara ne kadar çok şey üretebilirseniz işletmeniz o kadar başarılı olur.

Örneğin dünyanın en büyük şirketlerinden olan Amazon, dünyadaki çoğu insana sunduğu değerler ile ne kadar başarılı olduğu aşikar değil midir?

Başarılı İşletmelerin Değer Üretim Süreci

Her başarılı işletmenin bir değer üretim süreci vardır ve bu süreç sürekli olarak kendini yeniler. Bu süreç:

  1. Değeri olan bir şeyler üretilir ve onun dağıtımı yapılır
  2. Söz konusu üretilen değerinin insanlar tarafından istenmesi gerekir veya bu üretilen değere ihtiyaç duymaları gerekir.
  3. Söz konusu değer insanlar tarafından karşılanabilir olması gerekir.
  4. Satın alan kişilerin bu değerden faydalanması gerekir, ihtiyaçlarının karşılanabilir olması gerekir.
  5. Üretilen değer o değeri üreten işletmeye yeterince para kazandırmalıdır ki diğer değerleri üretmek için kaynak oluşturulsun.

Bireysel yatırımcı veya milyar liralık bir firma olmanızın hiç bir önemi yok yukarıda yazdığımız maddelerden birini bile çıkarırsanız geriye işletecek bir dükkanınız kalmaz. Başkalarına değer yaratmayan bir işletme hobiden öteye geçemez.

İşletmenin Beş Süreci

Seth Godin’e göre her şirket beş süreçten oluşur. Bu süreçler;

  1. Değer Yaratımı: İnsanların neye ihtiyaç duyduğunu veya ne istediğini araştırma, daha sonra bu değeri oluşturma.
  2. Pazarlama: Yaratılan değer için insanların dikkatini çekme ve talep oluşturma.
  3. Satış: Potansiyel müşterileri ödeme yapacak müşteriler haline getirme.
  4. Değer Sağlama: Vadeliden değeri müşteriye verme ve verilen değerden müşteri memnuniyeti sağlama.
  5. Finansman: Verilen emeğinizin değerinin alınması.

Seth GODİN’e göre bu değerler işletme sahiplerine veya işletme açmak isteyen yeni yatırımcılara basit gelebilir ancak önemli olan da zaten başarılı işletmenin sahibi olmanın basit olmasıdır. Eğer birileri işletmeleri daha karmaşık bir halde size sunuyorsa onlara inanmayın o fikri veren başarısız bir işletmecidir.

Eğer işletmenizde bu bölümleri tamamen tanımlayabiliyorsanız, işletmenizin veya herhangi bir işletmenin nasıl işlediğini tamamen anlarsınız.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.