İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Bankacılık Krizi Ne Demek ve Nasıl Olur?

Bankacılık Krizi nedir ve Bankacılık Krizi nasıl ortaya çıkaran faktörler nelerdir? Diğer ekonomik krizlerden bankacılık krizini ayıran faktörler nelerdir? Bankacılık krizleri ile merak edilen her şey bu haberimizde.

Bankalar, fon yani kaynak fazları olan birey ve kurumlar ile fon yani kaynak ihtiyacı olan birey veya kurumlar arasında aracılık görevi gören tüzel kişilerdir.

Fon yani kaynak fazlası olanlarda kaynak ihtiyacı olanlara bu fonları aktarırlar. Kaynak fazlası olanlardan, mevduat yoluyla topladıkları fonlara ödedikleri faiz oranı, fon ihtiyacı olanlara kredi olarak kullandırdıkları fonların faiz oranlarından düşüktür. Aradaki bu faiz farkı ve fon ihtiyacı olanlara kullandırdıkları krediler için aldıkları komisyonlar bankaların en önemli gelir kalemini oluşturur.

Diğer taraftan, para ve sermaye piyasalarının en önemli aktörlerinden olan bankalar, kapitalist sistemdeki finansal kurumların, krizlere karşı olan kırılganlığının da en belirgin özelliğini oluşturur.

Literatürde, finansal krizlerin başlıca türlerinden biri olan bankacılık krizleri, tasarruf sahiplerinin finansal sisteme olan güvenlerinin sarsılması sonucunda, mevduatlarının bankalardan çekmek için bankalara hücum etmeleri durumunda meydana gelen krizlerdir. Önce panik biçiminde başlayan bu durum, genellikle bankacılık sistemini etkilemesiyle beraber tüm ülke ekonomisini etkileyen önemli bir krize dönüşmesi ile sonuçlanır.

IMF’ye göre Bankacılık Krizleri, para krizlerinden daha uzun sürme eğilimdedirler. Ayrıca tüm ülke ekonomisi üzerindeki etkisinde para krizlerine nazaran daha kötüdür. Bankacılık krizleri, sermaye ve finans üzerindeki kontrollerin yoğun olduğu 1950’li ve 1960’lı yıllarda fazla görülmemiştir. Ancak finansal sistemin serbestleşmesinden sonra yani 1970’li yılların sonundan itibaren, bankacılık krizleri kapitalist sistemde kısa aralıklarla, gelişmekte olan ülkelerde gelişmiş ülkelere göre daha sık ortaya çıkmaktadır.

Para Krizleri Nedir?

Finansal Krizlerin önemli bir diğer türü olan para krizi, ulusal paraya olan güvenin kaybolması sebebiyle, spekülasyon amacıyla ülkeye gelen fonların hızlı bir biçimde ülkeyi terk etmeye başlaması ve Merkez Bankasının bu spekülatif saldırıya karşı kuru koruyamaması sonucunda, ulusal paranın değerinin düşürülmesi veya dalgalanmaya bırakılması olarak tanımlanabilir. Para krizi, yalnızca sabit döviz kuru sisteminin uygulandığı ülkelerde ortaya çıkmaktadır.

Para krizinin iki temel unsuru bulunmaktadır. Birincisi, ulusal para biriminde büyük çaplı bir değer kaybı veya devalüasyonun yaşanması, ikincisi ise para otoriteleri tarafından savuşturulmaya çalışan spekülatif ataktır.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.