İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Asit Test, Likidite Oranı Nedir, Nasıl Hesaplanır?

Asit Test, Likidite Oranı Nedir, Nasıl Hesaplanır? Asit test oranı yani likidite oranı nasıl hesaplanır?

Asit test oranı cari oranı tamamlayarak onu daha anlaşılır hale getiren orandır. Cari oranda tüm dönen varlıklar hesaplanmaya alınır. Asit test oranında ise dönen varlıklar içinde likiditesi en düşük olan stoklar dönen varlıklardan çıkarılarak hesaplanır.

Likidite oranı hesaplama yöntemleri

Asit test oranı, Likidite Oranı= (Dönen Varlıklar-Stoklar)/ Kısa Vadeli Borçlar

Likidite oranı genel olarak yukarıdaki formül yardımıyla bulunsa da aşağıda yer alan formülü kullanarak da asit test oranı bulunur.

Likidite oranı= Nakit ve nakde dönüşebilen varlıklar/ Kısa vadeli borçlar

Nakit ve nakde dönüşebilen varlıklar= Nakit ve Benzerleri+ Finansal Yatırımlar+ Tüm Alacaklar

Tüm Alacaklar= Ticari alacaklar+ Finans sektörü faaliyetlerinden alacaklar+ Diğer alacaklar

Stokların nakde dönüşmesi zaman alıcı ve belirsizdir. Bundan dolayı likidite oranıyla şirketin stoklarını nakde dönüştürememesi durumunda kısa vadeli borçların ödeme durumu tespitinde işe yarar. Böylece cari orana göre daha hassas bir ölçüm olarak kabul edilir.

Genel kural olarak likidite oranının bir (1) olması kabul edilebilir bir orandır. Diğer bir deyişle asit test oranının bir olması şirketin stoklarını nakde dönüştürmeden de kısa vadeli yükümlülüklerini yerine getirebileceğini gösterir.,

Ancak bu oran 1 olsa dahi şirketin kısa vadeli borçlarının ödenmesini gösterirken cari oranda olduğu gibi bazı faktörleri de göz önünde bulundurulması gerekir. Örneğin şirketin alacaklarını tahsil etmesinde bir problem varsa vadesi gelen borçlarını ödemede güçlük çekeceği aşikardır. Diğer taraftan bu oran birin altında olsa bile şirketin stokları kolaylıkla nakde dönüştürebiliyorsa borç ödemede sıkıntı yaşamayacaktır.

Dikkat edilmesi gereken diğer bir hususta ülkemiz gibi gelişmekte olan ülkelerde bu oranın 0,70 e kadar düşmesi normal olarak kabul edilebilir.

Likidite bir varlığın hızlı bir şekilde nakde dönüştürülmesini ifade eder. Likide oranı ise şirketin stoklarını hiç satamazsa dahi kısa vadeli borçlarının ne kadarını ödeyebileceğini görmek için önemlidir. Ekonomik bir sıkıntıda şirket borçlarını ödeyemezse sıkıntı yaşar ve batma noktasına gelebilir. Bundan dolayı şirketin stoklarını satamazsa borç ödeme sıkıntısına düşüp düşmeyeceğini ifade eder.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.