İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

ABD’de COVID-19 Salgını Milyarderlere Yaradı

ABD’de koronavirüs salgını sürecinde her 4 Amerikalı milyarderden 3’ünün kazancının önceki yıllara göre astronomik ölçüde artırdığı belirtildi.

“Huffingtonpost” haber partalının paylaştığı bilgilere göre, son 6 ayda ülkede öne çıkan Amerikalı milyarderlerin mal varlıklarını ikiye katladığı savunuldu.

Amerikalı milyarderler kadar kimse COVID-19’dan faydalanmadı diye belirtilen haberde , servetini artıran ünlü milyarderlerden örnekler verildi.

Amazon şirketinin kurucusu ve CEO’su Jeff Bezos’un 2020 başında 113 milyar dolar olan serveti salgın sürecinde 73 milyar dolar daha arttığı ifade edildi.

Tesla’nın Üst Yöneticisi Elon Musk’un ise 25 milyar dolarlık servetini bu süreçte 92 milyar dolara kadar çıkardığı aktarılırken eski New York Belediye Başkanı ve iş insanı Michael Bloomberg ve Koch Industries’in sahibi Charles Koch’un da yaklaşık olarak 7 milyar dolar daha zenginleştiği işaret edildi.

Facebook’un kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg’in de 54 milyar dolar civarındaki serveti sene başından beri 46 milyar dolar daha arttığı belirtildi.

Milyarderlerin servet artışında borsa ve vergi oranlarının etkisi büyük oldu

Haberde, virüs nedeniyle insanların eve kapanması nedeniyle Amazon, Facebook, Google, Tesla ve Microsoft gibi şirketlerin direkt kar oranlarını artırdığı vurgulanırken birçok milyarderin de salgında ekonominin gerilemesine rağmen borsada yaşanan yükselişlerden servet kazandığının da altı çizildi.

Salgın sürecinde gelir dağılımı eşitsizliğinin arttığına işaret edilerek bunda vergi kanunlarındaki değişikllerin1980’lerden bu yana milyarderlerin yüzde 80’e yakın daha az vergi ödemelerinin de önemli bir rolünün olduğu kaydedildi.

Trump ile Biden arasındaki temel farklılıklardan biri “vergigelirlerindeki az ödeme

Amazon’un 2017 ve 2018’de hiç federal vergi ödememesi daha önce basına yansımış ve bu bağlamda ABD Başkanı Donald Trump’ın da göreve geldikten sonra uygulamaya koyduğu yeni vergi yasası ciddi şekilde eleştirilmişti.

Zenginlerden daha fazla vergi alınması konusu, 3 Kasım’da yapılacak başkanlık seçimleri öncesinde Trump ile rakibi Demokrat Parti adayı Joe Biden arasındaki temel farklılıklardan birini oluşturuyor.

Trump zenginlerden daha az vergi alınmasını savunurken Biden yıllık geliri 400 bin ve üzeri olan hane sahiplerinin vergi oranlarını yükseltmeyi vadediyor.

Kaynak: AA

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.